Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Ερυθρός Αστέρας 88-86 (vid)

Παρτιζάν – Ερυθρός Αστέρας 88-86 (vid)

78162a15 fe68 4543 89e4 cf5a558c246b

Η Παρτιζάν με ανατροπή επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα. Χάλασε το ντεμπούτο του Σφαιρόπουλου.

Με το αριστερό ξεκίνησε ο Γιάννης Σφαιροπουλος τη θητεία του στον Ερυθρό Αστέρα στην Ευρωλιγκα. Η Παρτιζάν αν και βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 88-86. Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε, όπου ο Αβράμοβιτς πήρε φωτιά και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Παρτιζάν ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 10-0! Ο Ερυθρός είχε φανερό επιθετικό πρόβλημα και σε εφτά λεπτά αγώνα είχε σημειώσει μόλις δύο πόντους (17-2). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανεβασαν σταδιακά απόδοση, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα τα ηνία του σκορ (22-13).

Η εικόνα άλλαξε ριζικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ερυθρός ξύπνησε, εσφιξε την άμυνα του και με ένα επιβλητικό επί μέρους σκορ 12-4 πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (26-25). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η Παρτιζάν έδειξε να συνέρχεται από το κακό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να αποκτήσει ξανά τον έλεγχο του ματς (42-42).

Η ανατροπή για τον Ερυθρό ολοκληρώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον εκπληκτικό Νέιπιερ να έχει πάρει φωτιά οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο σκορ (46-52). Ο Ερυθρός Αστέρας βομβαρδίζε έξω απο τα 6,75μ. Και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (55-65).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο και με άμυνα για σεμινάριο έβαλε στα σχοινιά την Παρτιζάν (64-75). Οι γηπεδούχοι δεν το παράτησαν. Με ένα μεγάλο επί μέρους 11-2 πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς (75-77). Η ανατροπή ολοκληρώθηκε για την Παρτιζάν, καθώς ο Ντόζιερ με τρίποντο έκανε το 80-79 2,47′ πριν το τέλος.

Το παιχνίδι στο τέλος ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Η Παρτιζάν, όμως, ήταν ψύχραιμη και από τη γραμμή των βολών. Αντίθετα, ο Ερυθρός Αστέρας όχι, και το πλήρωσε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα γινόντουσαν συνεχόμενα φάουλ με σκοπό να σταματήσει το χρόνο ο Ερυθρός και η Παρτιζαν να μην δεχθεί τρίποντο. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς τελικά πήραν το θρίλερ και επικράτησαν με 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-42, 55-65, 88-86