Κεντρική Ψαγμένα Μπάγερν – Άλμπα Βερολίνου 80-68 (vid)

Μπάγερν – Άλμπα Βερολίνου 80-68 (vid)

Μπάγερν - Άλμπα Βερολίνου

Το πρώτο Γερμανικό ντέρμπι της σεζόν πήρε η Μπάγερν Μονάχου.

Την 1η της νίκη στη διοργάνωση με τεχνικό τον Πάμπλο Λάσο σημείωσε η Μπάγερν κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με 80-68. Να υπενθυμίσουμε πως στη 2η αγωνιστική της Euroleague η Μπάγερν θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (12/10, 21:15) στο ΟΑΚΑ, ενώ η Άλμπα θα υποδεχθεί στο Βερολίνο την Μπασκόνια (12/10, 21:00).

Κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα ήταν οι δύο ομάδες (8-11), με το δεκάλεπτο να κυλάει πόντο – πόντο (17-15) και την 1η περίοδο να λήγει με 19-17. Εξαιρετική ήταν η απόδοση του Σιλβέν Φρανσίσκο, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές).

Στον ίδιο ρυθμό κύλισε και η 2η περίοδος (23-26). Στο 18΄η Άλμπα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με +11 (33-44) και έπειτα να κλείσει το Α΄ μέρος της αναμέτρησης με 36-44. Ο Σιλβέν Φρανσίσκο παρέμενε κορυφαίος παίκτης της Μπάγερν στο πρώτο μέρος, μετρώντας 12 πόντους, 2 ασίστ σε 11’52”. Από την άλλη για την Άλμπα ξεχωρίζε ο Γιοχάνες Τίμαν με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ενώ 10 πόντους έχει σημειώσει και ο Λουίς Ολίντι.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη, Με ένα σερί 8-0 ισοφάρισε σε 44-44 (22’30”), «κλέβοντας τα ηνία του σκορ» στη 3η περίοδο με +4 (50-46) το οποίο έγινε διψήφιο στο τέλος του δεκαλέπτου (61-51).

Τελική ευθεία… Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Βερολίνου,  σημείωσε με ευκολία την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-15,36-44, 61-51, 80-68