Κεντρική Διεθνή Eurocup Λιετκαμπέλις – Άρης 84 -74 (vid)

Λιετκαμπέλις – Άρης 84 -74 (vid)

Αρης - Τολιόπουλος

Δεν τα κατάφερε στη Λιθουανία ο Άρης…

Την ήττα από τη Λιετκαμπέλις, στη Λιθουανία γνώρισε ο Άρης με 84-74 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του EuroCup. Οι κιτρινόμαυροι είδαν τον Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς να αποχωρεί τραυματίας στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, αλλά και τον Γιάννη Καστρίτη να αποχωρεί με δύο τεχνικές ποινές 2’56” πριν το τέλος.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του Άρη, με του γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με +9 (18-9). Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Σίλβιο ντε Σόουζα μείωσε τη διαφορά και οι κιτρινόμαυροι άρχισαν να ανεβαίνουν (23-18). Η 1η  περίοδος έληξε με τη διαφορά στους +3 (23-20).

Στη 2η περίοδο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έβγαλε αντίδραση… Ο Άρης μέσα από την άμυνά του είχε κατάφερε όχι μόνο να μαζέψει τη διαφορά, αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ (25-26). Ο Σίλβιο ντε Σόουζα με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης των κιτρινόμαυρων. Από την άλλη ο Γκεντιμίνας Όρελικ με 12 πόντους ήταν αυτός που ξεχώριζε για τους γηπεδούχους.

Αντιαθλητικό φάουλ δόθηκε στο 16΄στον Όρελικ, επειδή έβαλε το πόδι του στον κύλινδρο προσγείωσης του Μπλούμπεργκς, ο οποίος αποχώρησε και υποβασταζόμενος. Η Λιετκαμπέλις έφυγε για τα αποδυτήρια με+7 (43-36).

Με τα τρία εύστοχα τρίποντα από Τολιόπουλο, Μποχωρίδη και Γκάλινατ ο Άρης πλησίασε σε απόσταση καλαθιού (51-49) στο 25′, όμως δεν κατάφερε να ανακτήσει ξανά τα ηνία του σκορ (57-49). Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν αυτός που κρατούσε την ομάδα της Θεσσαλονίκης ζωντανή στην 3η περίοδο, με ένα γκολ-φάουλ και ένα τρίποντο έφτασε στους 19 προσωπικούς πόντους και κρατώντας τους φιλοξενούμενους κοντά στη διεκδίκηση (61-59, 30′).

Τελική ευθεία… Η Λιετκαμπέλις δεν άφησε περιθώρια στους κιτρινόμαυρους, με ένα σερί 8-0, απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα (69-59, 33’13”). Πρόβλημα δημιουργήθηκε για τον Άρη στο 2’56” πριν το τέλος του αγώνα, αφού ο Γιάννη Καστρίτης  αποχώρησε για τα αποδυτήρια με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό διαμορφώνοντας το τελικό σκορ με  84-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-36, 61-59, 84-74.