Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Βαλένθια 77-73 (vid)

Εφές – Βαλένθια 77-73 (vid)

20231020 221921 jpg

Δύο στα δύο στη διαβολοβδομάδα για την Εφές.

Τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να επικρατήσει της Βαλένθια με 77-73. Οι παίκτες των δύο ομάδων πάλεψαν μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν τελικά νικητές.

Η Βαλένθια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Εφές ισορρόπησε το παιχνίδι και γρήγορα έφερε το ματς στα ίσια. Οι εναλλαγές ήταν συνεχόμενες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Τούρκους να το ολοκληρώνουν μπροστά στο σκορ με μικρή διαφορά (18-16).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η Εφες είχε μικρό προβάδισμα, με τη Βαλένθια όμως να δείχνει πολύ καλά στοιχεία σε ακόμη ένα ματς (25-23). Οι νυχτερίδες δεν έμειναν εκεί, καθώς με πολύ καλό φινάλε στο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους (38-40).

Η Βαλένθια συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος έστειλε τη διαφορά στους εννιά πόντους (41-50). Η Εφές, όμως, έβγαλε άμεσα αντίδραση και με δικό της σερί πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (48-50). Η αντεπίθεση των Τούρκων συνεχίστηκε. Η ισπανική ομάδα δεν μπορούσε να διασπάσει την τουρκική άμυνα και από το +9 βρέθηκε στο -4 (57-53).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δίνουν σπουδαία μάχη (65-63). Ο Ντέιβις κράτησε ζωντανή τη Βαλένθια και με καλάθι 16″ πριν το τέλος μείωσε τη διαφορά στους 2 (73-71). Ο Λάρκιν 1″ μετά εδειξε μεγάλη ψυχραιμία και με 2/2 βολές έδωσε αέρα 4 πόντων ξανά στην Εφές (75-71). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και με νέο καλάθι μείωσαν σε 75-73 9″ πριν το τέλος. Το αποτέλεσμα, όμως, δεν άλλαξε. Η Εφές κράτησε τη μπάλα, σκόραρε 1″ πριν το φινάλε και πήρε τελικά τη νίκη με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-40, 57-53, 77-73

Η Τσινέκε στο Μεξικό… σημαίνει και εκτός Εθνικής ομάδας(;)

Η Έλενα Τσινέκε συνεχίζει στο Μεξικό, τί σημαίνει αυτό για τη συμμετοχή της στην Εθνική Η …