Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Ιορδανία – Ελλάδα 71-92

Ιορδανία – Ελλάδα 71-92

ellada iord jpg

Νίκη για την Εθνική επί της Ιαορδανίας.

Η Εθνική είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 10-6 στην αρχή του ματς, με τους Ουόκαπ, Παπανικολάου και Λούντζη να είχαν βάλει τους πρώτους πόντους για την ομάδα. Στο 04:14, η Ιορδανία ήταν μπροστά με 14-10, αλλά η Εθνική με ένα σερί 9-0, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο πρωταγωνιστή, πήρε το προβάδισμα με 19-14 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η «επίσημη αγαπημένη» στο 08:26, είχε το προβάδισμα με εννιά πόντους (14-23) μετά από εύστοχη ελεύθερη βολή του Χατζηδάκη. Με τον Τόμας Ουόκαπ να δείχνει εξαιρετικός στο σκοράρισμα, η Εθνική είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 46-33, προβάδισμα που ήταν και το μεγαλύτερο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ιορδανία έβαλε σε ζόρια το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη. Με μεγάλα σουτ, κυρίως από το τρίποντο, οι Ιορδανοί είχαν πλησιάσει στο σκορ και μόνο τυχαίο δεν είναι πως με τη λήξη της περιόδου, το σκορ ήταν 66-60 υπέρ της Εθνικής.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα πράγματα ήταν πιο… απλά για την εθνική ομάδα, καθώς κέρδισε με σκορ 26-11, για αυτό και ήρθε η πολύ μεγάλη νίκη με 92-71. Ένα δεκάλεπτο στο οποίο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδειχνε… καυτός και για αυτό βγήκε και πρώτος σκόρερ της ομάδας με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92