Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Πανελλήνιο Παίδων: Προμηθέας Πάτρας – ΚΑΟΧ 86-70

Πανελλήνιο Παίδων: Προμηθέας Πάτρας – ΚΑΟΧ 86-70

425E4C89 2411 485E AE48 DF7E193302CB

«Λύγισε» την ομάδα της Χαλκιδικής ο Προμηθέας.

Στο δεύτερο παιχνίδι της 2ης ημέρας για τον Α΄ Όμιλο της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας στα Τρίκαλα, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 86-70 του ΚΑΟΧ.

Η ομάδα της Χαλκιδικής έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι δε θα είναι εύκολος αντίπαλος. Μπορεί ο Προμηθέας να προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (8-4 με βολές του Στέβοβιτς στο 4΄22΄΄), όμως ο Παναγιωτόπουλος με μία βολή ισοφάρισε σε 14-14 (8΄31΄΄) για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 17-16.

Ένα σερί 7-0 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στους Αχαιούς (24-16), ενώ η διαφορά έφθασε για πρώτη φορά τους δέκα πόντους (37-27) με καλάθι του Μικέ (17΄16΄΄).

Ο Στέβοβιτς με τρίποντο έφερε το σκορ στο 52-33(22΄24’’), ο ΚΑΟΧ μείωσε με τον Μπαξεβάνογλου σε 54-41(24΄22΄΄), όμως η ομάδα της Πάτρας ανέβασε το προβάδισμα στο +20 (72-52), με τρίποντο του Μικέ (31΄40΄΄). Ο Παναγιωτόπουλος όμως δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη καθώς με καλάθι του έγινε το 78-69 (36΄27΄΄), αλλά οι Χαλκιδικιώτες δε μπόρεσαν να μειώσουν περισσότερο το σκορ.

Διαιτητές: Νέδογλου – Κανελλίδης – Διαμαντής.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-31, 67-52, 86-70
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Σκροπολίθας): Δενδής 20 (3), Γαλάνης, Μικές 18 (3), Χρηστέας 2, Ξένος, Βασιλείου 2, Μανωλιτσάκης, Στέβοβιτς 21 (2), Σκληρός 12, Ντούβας 7 (1), Θεοδωρίδης, Χριστοδουλόπουλος 4 (1).
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος 46 (5), Μαυρίδης, Πούλος 4, Ματζίνος 2, Βουτσάς, Μπαξεβάνογλου 4, Σαββίδης, Ελευθερούδης 4, Τύπος, Γιαννόπουλος, Χατζής 8 (2), Μαναβάκης 2.

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…