Κεντρική Διεθνή Ρεάλ Μαδρίτης – Γκραν Κανάρια 95-68

Ρεάλ Μαδρίτης – Γκραν Κανάρια 95-68

Real

Υπέταξε την Γκραν Κανάρια η «βασίλισσα» και έκανε το 1-0.

Δίχως ν’ αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με το δεξί τα προημιτελικά των playoffs της Liga Endesa, κερδίζοντας εύκολα την Γκραν Κανάρια με 95-68 κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν ιδανικό για τους παίκτες του Τσους Ματέο και καταστροφικό για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να παίρνουν από νωρίς τα ηνία του σκορ υπέρ τους (22-13) από το πρώτο δεκάλεπτο. Έκτοτε η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Ρεάλ κατάφερε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό το σκοράρισμα της Γκραν Κανάρια, ξέφυγε με +14 (51-25) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έφτασε εύκολα στο τελικό 95-68 που τις δίνει το προβάδισμα (1-0) στη σειρά.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πρώτος σκόρερ της Ρεάλ ήταν ο Ντζάναν Μούσα με 20 πόντους και ακολούθησαν οι Σέρχιο Γιουλ με 16 και Ροντρίγκεθ με 11.