Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Μακάμπι 68-67 (vid)

Ζαλγκίρις – Μακάμπι 68-67 (vid)

Ζαλγκίρις

Μεγάλη νίκη για τη Ζαλγκίρις.

Η Ζαλγκίρις υποδέχθηκε τη Μακάμπι σε ένα must win παιχνίδι για τους Λιθουανούς. Οι γηπεδούχοι πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 68-67, χάρις σε βολή του Τέιλορ 18 δευτερόλεπτα πριν λήξη το ματς.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει η Μακάμπι με τον Νέμπο στο 09:46. Η απάντηση της Ζαλγκίρις ήταν με τον Σμιτς στο 08:50, ενώ στο 08:03, είχε πάρει το προβάδισμα με τον Μπραζντέικις.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 05:52 (8-6) μετά από δίποντο του Νέμπο, ενώ στο 04:33 είχε γίνει άλλη μία ανατροπή (0-8).

Ένα πρώτο δεκάλεπτο το οποίο είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 17-17 μετά από καλάθι του Σόρκιν στα 00:31.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο το είχε πετύχει ο Πολονάρα με τρίποντο στο 09:37 για το 20-17. Ο Χίλαρντ και ο Μάρτιν με τρίποντα, είχαν βάλει μέχρι το 08:39 μπροστά στο σκορ τους «πολεμιστές» με 23-20. Στο 07:26 οι φιλοξενούμενοι είχαν πάει τη διαφορά στους εφτά (22-29) όμως με ένα σερί 7-0, η Ζαλγκίρις είχε ισοφαρίσει.

Η Μακάμπι είχε μόνιμα τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έστω και με μικρό σκορ, με το αποτέλεσμα στο 01:19 να είναι 43-38. Το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 45-42 υπέρ των φιλοξενούμενων μετά από τρίποντο του Μπόλντγουιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, από το 09:39 μέχρι το 07:26, οι Λιθουανοί είχαν κάνει ένα σερί 6-0, για να περάσουν μπροστά στο σκορ με 48-45. Οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος ήταν με τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν στο 06:35.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν μεγάλη έφεση στο σκοράρισμα στην τρίτη περίοδο, με τη Ζαλγκίρις να είχε το προβάδισμα στο 03:40 (52-50) αλλά τη Μακάμπι να ισοφαρίζει με τον Μπράουν. Το τελικό σκορ μετά την περίοδο ήταν 56-52 υπέρ των γηπεδούχων, με ένα σερί 4-0 στα τελευταία 80 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-45, 56-52, 68-67