Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βίρτους – Αρμάνι 89-84 (vid)

Βίρτους – Αρμάνι 89-84 (vid)

Virtus Armani

Πήρε τον Ιταλικό εμφύλιο η Βίρτους και είπε «αντίο» με νίκη.

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 89-84 στο τελευταίο της παιχνίδι στη Euroleague και αποχαιρέτησε με νίκη τον θεσμό.

Με μεγαλύτερη ένταση και καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε τον αγώνα η Αρμάνι, καθώς πήρε το πρώτο μικρό προβάδισμα με +5 (7-12). Η Βίρτους σταδιακά ανέβαζε στροφές, μείωσε σε (15-16) με τρίποντο του Μπελινέλι, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντα τον πρώτο λόγο (22-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έδειξε ευθέως την ανταγωνιστικότητα της, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (25-37) και διατηρούσε σταθερά τα ηνία υπέρ της ως το ημίχρονο με λύσεις κυρίως από την περιφέρεια (39-47).

Στην επανάληψη η Βίρτους άλλαξε την εικόνα του αγώνα, αφού τα δυο διαδοχικά τρίποντα αρχικά έριξαν τη διαφορά στο -2 (48-50) και ύστερα με τον Χάκετ ισοφάρισε σε (54-54). Η Αρμάνι αντέδρασε με ένα επιμέρους 6-0 και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +6 (54-60) όμως οι γηπεδούχοι δήλωναν «παρών» (65-68).

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου η Βίρτους προηγήθηκε με +2 (70-68) και έκτοτε ξέσπασε παρότι η Αρμάνι παρέμεινε ανταγωνιστική. Το 9-0 διαδοχικό σερί ανέβασε τη διαφορά στο +7 (79-72) και λίγο αργότερα ο Μίκι έγραψε το (83-74). Ο Φόιγκντμαν προσπάθησε να βάλει την ομάδα του σε ρόλο διεκδικητή (85-81), ωστόσο η σωστή και καλά οργανωμένη επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων, ήταν και αυτή που τους οδήγησε στη νίκη με (89-84).

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 65-68, 89-84