Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Βίρτους 78-69 (vid)

Βαλένθια – Βίρτους 78-69 (vid)

Τζόουνς

Η Βαλένθια «πέταξε» στο τελευταίο δεκάλεπτο και κέρδισε τη Βίρτους.

Η Βαλένθια ξέσπασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησε με 78-69 της Βίρτους για την 33η αγωνιστική της Euroleague και έφτασε τις 15 νίκες σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς.

Με 5-0 σερί ξεκίνησε η Βαλένθια τον αγώνα, και συνέχισε, φτάνοντας το 8-2 δια χειρός Τζόουνς. Η Βίρτους βρήκε λύσεις λίγο αργότερα από την περιφέρεια και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου παρέμεινε «μαχητική» (19-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο με εξαιρετική αμυντική λειτουργία κράτησε τη Βαλένθια για τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ. Ωστόσο οι «νυχτερίδες» βρήκαν λύσεις στη συνέχεια με έξι διαδοχικούς πόντους και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με +2 (40-38).

Στο ίδιο πλαίσιο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τη Βαλένθια να «εκτελεί» τους φιλοξενούμενους, αλλά τη Βίρτους να απαντά (58-57). Στην τελική ευθεία οι «νυχτερίδες» με ένα «νευρικό» ξέσπασμα «πάτησαν» τη Μπολόνια τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-2 (71-59), και από εκείνη τη στιγμή μπήκαν οι τίτλοι τέλους στον αγώνα μέχρι να διαμορφωθεί το 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 40-38, 58-57, 78-69.