Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Κολοσσός 85-76

Παναθηναϊκός – Κολοσσός 85-76

Panathinaikos Kolossos

Νίκη και προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό.

Μια ακόμη νίκη χρειάζεται ο Παναθηναϊκός για να προκριθεί στους ημιτελικούς των πλέι οφ της Basket League, καθώς επικράτησε με 85-76 του Κολοσσού στο «Νίκος Γκάλης».

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα, πηρε την πρώτη διψήφια διαφορά με +10 (18-8), και παρότι ο Κολοσσός κατά διαστήματα είχε αντίδραση, κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με τα ηνία υπέρ του (24-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροδίτες μπήκαν εκρηκτικά μειώνοντας σε (28-24), ωστόσο οι «πράσινοι» διατηρούσαν σταθερά το μομέντουμ υπέρ τους και ανέβασαν ξανα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (42-32).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός με λύσεις των Παπαγιάννη και Μπέικον ανέβασαν την ψαλίδα του σκορ στο +13 (54-41). Ο Κολοσσός λίγο αργότερα προσπάθησε να αντιδράσει (57-47) αλλά οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα έκαναν το (63-49), για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 13 (68-55).

Τελική ευθεία… οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 4-0 μείωσαν αρχικά σε (68-59), και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια του Παναθηναϊκού πλησίασαν στο -5 (72-67). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε άμεση απάντηση, και διαμόρφωσε το τελικό (78-67).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-36, 68-55, 85-76.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός 66-100 (vid)

Πέρασε εύκολα από τη Ρόδο ο Ολυμπιακός Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ακόμη μια νίκη στη φετινή B…