Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 91-89 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 91-89 (vid)

D9380C5A EB25 41DD 8EB0 B9CA607071A3

Νίκη χωρίς βαθμολογικό κίνητρο για τον Ερυθρό Αστέρα.

Με ηγέτη τον Φακούντο Καμπάσο ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 91-89, υποχρεώνοντας την να αναμένει τα υπόλοιπα παιχνίδια για να δει αν θα μπει στα πλέι οφ. Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με τρίποντο στο 09:51, ενώ είχε ακολουθήσει ένα δίποντο του Μότλεϊ.

Το πρώτο εύστοχο σουτ των γηπεδούχων, ήταν με τον Λούκα Βιλντόζα στο 09:03 για το 2-5. Η Φενέρ που είχε τον έλεγχο στην αρχή, με τρίποντο του Χάγιες στο 08:06 ήταν μπροστά με εφτά (4-11).

Ο Ερυθρός Αστέρας που προσπαθούσε να μειώσει στο 03:48 είχε ρίξει τη διαφορά μετά από ώρα στους τρεις, χάρις σε τρίποντο του Βιλντόζα (13-16). Με δύο βολές του Πιέρ στο 01:19 η διαφορά ήταν και πάλι στους έξι (15-21). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Τζεκίρι είχε βάλει το πρώτο καλάθι στο 09:17 για το 17-23.

Η απάντηση του Ερυθρού Αστέρα ήταν με τρίποντο του Ντόμπριτς στο 08:49. Στο 07:26 με το τρίποντο του Καμπάτσο, οι Σέρβοι είχαν μειώσει μετά από ώρα σε 25-25.

Οι Τούρκοι είχαν βρει τρόπο να πάρουν και πάλι ένα καλό προβάδισμα, μιας και με δίποντο του Μότλεϊ στο 04:07 είχε κάνει το 27-35. Ο Ερυθρός Αστέρας με ένα σερί 10-0 είχε πάρει το προβάδισμα με 01:57 με 37-35.
Με δίποντο του Καμπάτσο, οι Σέρβοι είχαν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 41-39.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με βολές του Πετρούσεφ στο 09:45 οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει τους πρώτους πόντους, ενώ είχε ακολουθήσει και καλάθι του Καμπάτσο για το 45-39. Η απάντηση της Φενέρ ήταν με τον Μότλεϊ στο 08:53 για το 45-41. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε καταφέρει μετά από ώρα να ισοφαρίσει και αυτό με δίποντο του Πιέρ στο 06:08.

Οι γηπεδούχοι που θέλανε να ελέγξουν τον ρυθμό, με τρίποντο του Πετρούσεφ στο 03:45 είχαν κάνει το 53-49.
Με ένα καλό σερί μέχρι τα 00:53, οι Τούρκοι είχαν περάσει μπροστά με 55-57. Παρόλα αυτά με δίποντο του Ντόμπριτς οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Καλάθης είχε πετύχει το πρώτο καλάθι για το 57-59 στο 09:40. Η απάντηση του Ερυθρού Αστέρα ήταν με τον Λούκα Βιλντόζα στο 09:14. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την πρώτη καλή διαφορά να ήταν στο 06:55 με σουτ του Ντόμπριτς (67-63). Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει απάντηση και είχαν πάρει το προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Χάγιες 67-68.

Στο 01:50 η Φενέρ με δίποντο του Μότλεϊ ήταν μπροστά 75-78. Ο Μίτροβιτς είχε μειώσει στον έναν, ενώ με βολή του Μότλεϊ το σκορ ήταν 77-79. Ο Καμπάτσο στα πέντε δευτερόλεπτα είχε ευστοχήσει σε δίποντο και είχε κάνει το 79-79 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79κ.α., 91-89α’ παρ.