Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ ΔΕΚΑ – Παναθηναϊκός 61-77

ΔΕΚΑ – Παναθηναϊκός 61-77

image0 5

Στον τελικό ο Παναθηναϊκός!

Στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 1-4 της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-61 της ΔΕΚΑ και προκρίθηκε στον αυριανό μεγάλο τελικό.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Ζερβού πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (17-13, 3:22 πριν το τέλος της περιόδου).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Αθηναίοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι (24-18, με καλάθι του Αβδάλα). Το μικρό προβάδισμα των «πρασίνων» συνεχίστηκε μέχρι το 1:39 πριν την ανάπαυλα, όταν ο Σαμοντούροβ του έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα  (37-27). Η ΔΕΚΑ με σερί 5-0 (και μπάτζερ μπίτερ τρίποντο του Λιοτόπουλου) μείωσε στους πέντε, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στα 6:14 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης με καλάθι του Καπετάκη έφερε το παιχνίδι στον πόντο και με γκολ-φάουλ του Λιοτόπουλου πέρασε μπροστά με 48-46. Αμεση ήταν η απάντηση του Παναθηναϊκού που με σερί 8-0, πήρε εκ νέου το προβάδισμα και το διεύρυνε σε 63-53 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη αστοχία. Στη συνέχεια οι Αθηναίοι διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμα τους και έφθασαν δίκαια στην επικράτηση.

Διαιτητές: Αγραφιώτης – Πράττος – Μαρτινάκος.
Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 53-63, 61-77.
ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Καπετάκης 14 (2), Στράντζαλης, Πατρίκης 12, Νταραντάνας 2, Πούντος 3 (1), Μουτάφης 5, Μητσιάνης, Λιοτόπουλος 25 (6), Πασχαλίδης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρήγγας): Τουλιάτος 6, Ζερβός 13 (3), Αθανασόπουλος 5 (1), Κουστένης 12 (1), Βασιλαντωνάκης 8, Ξωξάκος, Γεωργιάδης 6 (1), Εζέτζα 2, Αδαμόπουλος, Τουμαζάτος 2, Σαμοντούροβ 17 (1), Αβδάλας 6.