Κεντρική Basket League ΑΕΚ – Περιστέρι 99-113

ΑΕΚ – Περιστέρι 99-113

Περιστέρι

Νίκη και πρόκριση για το Περιστέρι.

Απίστευτο παιχνίδι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και πραγματικά το καλύτερο της χρονιάς στη Basket League. Το Περιστέρι κατάφερε μετά από δύο παρατάσεις να κερδίσει την ΑΕΚ με 113-99 και να περάσει στα ημιτελικά της Basket League.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Φλιώνης στο 09:14, με το Περιστέρι να απαντάει με τρίποντο του Φρανσίσκο στο 08:57. Οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ένα πολύ καλό σερί μέχρι το 07:54, είχαν το προβάδισμα με 9-2.

Η ΑΕΚ είχε μειώσει με τρίποντο του Γιάνκοβιτς, αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κρατούσε το προβάδισμά μέχρι τα μισά της περιόδου. Ο Μάιλες στο 05:09 είχε μειώσει στο καλάθι (11-13), με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με βολές του Κασελάκη.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 03:46 με τον Μάντσεν είχαν πάρει ξανά το προβάδισμα, μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα (17-16). Όχι μόνο αυτό, αλλά μέχρι το 01:42, είχε το προβάδισμα με 25-16. Η ΑΕΚ κράτησε αυτή τη διαφορά εννιά πόντων και είχε κερδίσει το πρώτο δεκάλεπτο με 25-16.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο το πέτυχε ο Φρανσίσκο στο 09:39 για το 27-21, ενώ ο Μπιλάν είχε μειώσει σε 27-23. Η ΑΕΚ είχε απάντηση με δίποντο του Μάντσεν στο 08:17. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν και στο 07:33 με τρίποντο του Μωραΐτη είχαν κάνει το 32-28.

Η ισοφάριση είχε έρθει με τον Χουγκάζ στο 06:10, ενώ το Περιστέρι είχε πάρει προβάδισμα στο 05:08 με 37-34. Η ΑΕΚ είχε άμεση απάντηση και μέχρι το 04:17 ήταν μπροστά με 39-37. Ένα προβάδισμα το οποίο κράτησε ελάχιστα, καθώς το Περιστέρι με ένα σερί 16-0, είχε πάρει το προβάδισμα με 53-39 μέχρι το 01:01.

Το ημίχρονο έληξε με διαφορά δεκατριών πόντων, μιας και το Περιστέρι ήταν μπροστά με 54-41.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο το είχε πετύχει ο Λεμάρ στο 08:42, ενώ στο 08:16 ο Μίτσελ είχε μειώσει στους εννιά (45-54). Οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος ήταν με τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη στο 07:34 για το 57-45.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει, αλλά η διαφορά έμενε σχεδόν μόνιμα στους εννιά πόντους, με το σκορ στο 06:19 να είναι 52-61. Η «Ένωση» πίεζε, είχε βελτιωθεί αμυντικά και στο 02:05 με δίποντο του Λεμάρ είχε μειώσει στους τέσσερεις (66-70).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με δύο εύστοχες επιθέσεις, είχε πάει τη διαφορά και πάλι στους εννιά (66-75) με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να ήταν 68-75.

Το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο το είχε πετύχει ο Φλιώνης για το 70-75 στο 08:27, με το Περιστέρι να απαντάει με τον Χάμερ στο 08:11. Οι φιλοξενούμενοι στο 06:13 ήταν μπροστά στο σκορ με 82-72 χάρις σε κάρφωμα του Χάμερ, με την ΑΕΚ μέχρι το 02:52 να μειώνει σε 79-85.

Η ΑΕΚ πίεζε διαρκώς και μέχρι τα 00:55 είχε μειώσει στον πόντο (85-86). Ο Ντένμον κέρδισε βολές, έβαλε μόνο τη μία και ο Φλιώνης ευστόχησε στην τελευταία επίθεση της ομάδας του για να κάνει το 87-87 και να στείλει το ματς στην παράταση.

Τον πρώτο πόντο στην παράταση τον είχε πετύχει ο Μίτσελ με βολή για να δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ, ενώ ο Ουίλιαμς είχε κάνει το 90-87 στο 03:24. Το Περιστέρι είχε μειώσει στον πόντο με δύο εύστοχες βολές του Χουγκάζ, ενώ με δίποντο του Χάμερ είχε πάρει το προβάδισμα με 91-90.

Η ΑΕΚ είχε καταφέρει να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 95-94. Ο Ντένμον είχε βάλει μπροστά το Περιστέρι με 96-95, με τον Μίτσελ να κερδίζει φάουλ για να δώσει το ματς στην ομάδα του. Παρόλα αυτά, ευστόχησε στη μία, έκανε το 96-96 και οδήγησε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-54, 68-75, 87-87, 96-96 (παρ. 1), 99-113.

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…