Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Μονακό 79-70 (vid)

Ζαλγκίρις – Μονακό 79-70 (vid)

Ζαλγκίρις

Πολύ μεγάλη νίκη της Ζαλγκίρις.

Η Ζαλγκίρις υποδέχθηκε τη Μονακό για την 31η αγωνιστική της Euroleague. Οι Λιθουανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 79-70 και να κάνουν ένα πολύ μεγάλο βήμα οχτάδας.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Μοτεγιούνας στο 09:38. Η απάντηση της Ζαλγκίρις ήταν με τον Μπραζντέικις στο 09:19, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει και πάλι το προβάδισμα στο 08:57.

Το πρώτο προβάδισμα της Ζαλγκίρις ήταν στο 08:04 με τρίποντο του Μπραζντέικις. Με ένα σερί 8-0 από το 05:28 μέχρι το 04:25, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το προβάδισμα με 17-11.

Οι Λιθουανοί ήταν σαρωτικοί προς το τέλος της περιόδου και είχαν το προβάδισμα με 28-19.

Το πρώτο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου το είχε πετύχει με τρίποντο ο Έλι Οκόμπο στο 09:23. Οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση με βολές και ένα καλάθι του Χάγες για το 32-22 στο 08:55.

Η Μονακό που προσπαθούσε να μειώσει, με ένα σερί 4-0 στο 06:14, είχε κάνει το 34-28. Στο 03:03 και σε μία περίοδο που οι δύο ομάδες είχαν αρκετές άστοχες επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει σε 41-35.

Στα 00:46, η Ζαλγκίρις με δίποντο είχε κάνει το 48-39, ενώ οι Μονεγάσκοι είχαν μειώσει σε 48-41 με τον Έλι Οκόμπο για το τελικό σκορ στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Χάγες με γκολ φάουλ στο 08:45 για το 51-41. Η Μονακό με ένα σερί 4-0 και πρωταγωνιστή τον Λόιντ είχε μειώσει σε 51-45.

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά κακή στο σκοράρισμα, με τους Γάλλους να μειώνουν σε 56-51 με τον Τζέιμς στο 02:46.

Στο τέλος της περιόδου, με ένα σερί 7-0, η Ζαλγκίρις είχε πάρει το προβάδισμα με 65-53.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Μονακό είχε πετύχει το πρώτο καλάθι στο 08:40, ενώ είχαν ακολουθήσει άλλοι τέσσερεις πόντοι για το 65-59.

Οι Λιθουανοί που είχαν αρχίσει να είναι πιο εύστοχοι, στο 03:09, είχαν πάρει μεγάλη διαφορά 13 πόντων με τρίποντο του Μπραζντέικις (74-61).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά μέχρι το τέλος και να πάρουν τη νίκη με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-41, 65-53, 79-70