Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βίρτους – Παρτιζάν 79-88 (vid)

Βίρτους – Παρτιζάν 79-88 (vid)

Virtus Partizan

Άντεξε την πίεση της Βίρτους, και «απέδρασε» με τη νίκη η Παρτιζάν.

Το 2/2 απέναντι στη Βίρτους έκανε η Παρτιζάν στη Μπολόνια, αφού κατάφερε μέχρι το τέλος να αντέξει στην ασφυκτική πίεση των Ιταλών, και έφτασε στο τελικό 79-88, που της δίνει «ανάσα» στη βαθμολογία της Euroleague.

Εκρηκτικό ξεκίνημα είχαν οι Σέρβοι στον αγώνα, παίρνοντας τα ηνία του σκορ υπέρ τους με +9 (17-26) στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Βίρτους είχε άμεση απάντηση στη συνέχεια, και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (47-45).

Στο δεύτερο μέρος Βίρτους και Παρτιζάν πήγαιναν χέρι-χέρι, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να λήγει σε (63-65) υπέρ των «ασπρόμαυρων». Στα δέκα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βγήκε μπροστά πετυχαίνοντας μεγάλα και καθοριστικά σουτ, αφού πήραν προβάδισμα με +10 (67-77) στο 36′. Μέχρι το τέλος οι Ιταλοί προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο η εικόνα δεν άλλαξε, και η Παρτιζάν «απέδρασε» με τη νίκη (79-88).

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 47-45, 63-65, 79-88.