Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Μπαρτσελόνα 80-89 (vid)

Παρτιζάν – Μπαρτσελόνα 80-89 (vid)

Partizan Barcelona

Η Μπαρτσελόνα έκοψε τη φόρα της Παρτιζάν.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι, αντιδρούσε σωστά όταν πλησίαζε η Παρτιζάν, και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην 3η διαδοχική της νίκη με σκορ 89-80. Από την άλλη πλευρά οι Σέρβοι γνώρισαν την ήττα μετά από ένα σερί κερδισμένων αγώνων, χάνοντας έτσι έδαφος για την οκτάδα που οδηγεί στα playoffs.

Παράγοντας στο σκοράρισμα από την αρχή του αγώνα έγινε ο Λαπροβίτολα (11 πόντους), καθώς με δικές του πρωτοβουλίες η Μπαρτσελόνα έκλεισε με +4 (21-25) το πρώτο δεκάλεπτο. Έκτοτε η Παρτιζάν βρήκε επιθετικές λύσεις, προηγήθηκε στο 16′ με (40-32), ωστόσο οι Καταλανοί κατάφεραν να απαντήσουν και να μειώσουν στην ανάπαυλα σε (45-44).

Με 6-0 διαδοχικό σερί μπήκε στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα, αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα ταιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαρκώς τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, και παρόλο που η Παρτιζάν πίεζε και αντιδρούσε, είχαν τον τρόπο να ελέγχουν την κατάσταση στο έπακρο (80-89).

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-44, 58-66, 80-89.