Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 81-73

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 81-73

875FF64F 6D6A 4433 9DEE C9D4D0A129D2

Απογοητευτικός Παναθηναϊκός, μαγευτικός ΠΑΟΚ.

Την ήττα στο «Παλατάκι» από τον φορμαρισμένο ΠΑΟΚ γνώρισε ο Παναθηναϊκός με 81-63 για τη 18η αγωνιστική της Basket League.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, καθώς μέσα σε 5΄ είχε διαμορφώσει προβάδισμα (10-5). Ο Παναθηναϊκός με τον Καλαϊτζάκη και τον Παπαγιάννη αρχικά, κατάφερε να μειώσει και έπειτα να πάρει το προβάδισμα (13-16), έκλεισε την περίοδο με +5 (13-18).

Χέρι – χέρι πήγαιναν στη 2η περίοδο οι δύο ομάδες (26-28). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έπρεπε να περιορίσει τα λάθη της. Ο Τζέιλεν Χαντς είχε πάρει «φωτιά» είχε φτάσει τους 14 πόντους (1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα). Οι «πράσινοι» όμως ήταν αυτοί που έφυγαν για τα αποδυτήρια με +2 (58-60).

Με άλλη ενέργεια μπήκαν οι «ασπρόμαυροι» στο παρκέ (56-48), είχαν 55% στο δίποντο και 46% στο τρίποντο. Με τα διαδοχικά τρίποντα του Τσιακμά οι γηπεδούχοι είχαν κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους, ξεφεύγοντας στο σκορ με (61-56).

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έβαλε τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου για το 61-61, γύρισε προς τον πάγκο του ΠΑΟΚ και υπήρξε χλιαρή ένταση.

Τελική ευθεία… Οι «ασπρόμαυροι» συνέχιζαν να χτυπούν τους «πράσινους» με το εύστοχο τρίποντο του Χαντς να πιέζει περισσότερο την κατάσταση. Ο Μπείκον και ο Λί ήταν αυτοί που κρατούσαν ζωντανό τον Παναθηναϊκό (79-73).

Η αναμέτρηση είχε κατρακυλήσει, ο ΠΑΟΚ με 1/2 βολές από τον Ράιλι εξασφάλισε τη νίκη με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73.

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…