Λιμόζ – ΑΕΚ 63-69

AEK

Μεγάλο «διπλό» της ΑΕΚ στη Γαλλία.

Η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει της Λιμόζ με 63-69 στο πλαίσιο της 4η αγωνιστικής του top-16 του BCL, κάνοντας τεράστιο βήμα πρόκρισης για την οκτάδα της διοργάνωσης.

Σταθερό προβάδισμα καθ´ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου είχε η ΑΕΚ στη Γαλλία, με τη Λιμόζ στα τελευταία λεπτά να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της Ελληνικής ομάδας,  και να μειώνει σε (14-17).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η «Ένωση» ανέβασε τη διαφορά στο +9 (14-23) με αυξημένο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, αφήνοντας τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για αρκετά λεπτά. Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια ήταν ξεκάθαρα υπέρ της Λιμόζ, και με επιμέρους 8-0 κατέβασαν την ψαλίδα του σκορ από το -11 στο -2 (23-25). Ως το ημίχρονο και οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά, με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν το σκορ και να προηγούνται αυτοί με +2 (33-31) στο τέλος του πρώτου μέρος.

Στην επανάληψη οι Γάλλοι για πρώτη φορά στο παιχνίδι έφτασαν το +6 (39-33), αφού η ΑΕΚ μετρούσε διαδοχικά λάθη από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πάτησε γκάζι με 8-0 σερί, και πήρε προβάδισμα με +1 (40-41) έχοντας «οδηγό» τον Στρέλνιεκς. Ο Λιθουανός συνέχιζε να «εκτελεί» τη Λιμόζ φτάνοντας τους 14 πόντους στον αγώνα, και με τον Οριόλα όλα να πέρνει τη σκυτάλη, ξέφυγαν με (46-51).

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι «κίτρινοι» πήραν τα ηνία υπέρ τους, τρέχοντας σερί 9-0 (54-63). Οι Γάλλοι ανέβασαν στροφές με Κίζλινκ να δίνει λύσεις, και με το τρίποντο του Τζόουνς στα τελευταία λεπτά μείωσαν τη διαφορά στη μια κατοχή (61-63). Οι τίτλοι τέλους ήρθαν στο 39“ με Λεμάρ και Στρέλνιεκς, βάζοντας τη «Βασίλισσα» μπροστά με +5 (61-66), και μέχρι το φινάλε διατήρησαν το σκορ χωρίς να δεχτούν κίνδυνο.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-31, 51-54, 63-69.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης
Περισσότερα σε Basketball Champions League

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…