Κεντρική Basket League Λαύριο – Απόλλων Πάτρας 74-68

Λαύριο – Απόλλων Πάτρας 74-68

Λαύριο

Πολύτιμη νίκη για το Λαύριο, πρεμιέρα για τον Γιώργο Λημνιάτη.

«Βήμα» προς την σωτηρία έκανε το Λαύριο, καθώς κέρδισε τον Απόλλωνα Πάτρας με 74-68. Η ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη ανέβηκε στο 3-13, ισοβαθμόντας με τους Πατρινούς στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Κοντά στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης ήταν οι δύο ομάδες (9-10). Ο Απόλλωνας χάρη σε 6 πόντους του Σιλά κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 15-13.Με Φλαγκ και Κολοβέρο το Λαύριο κατάφερε να σημειώσει το 9-2 και να βγεί μπροστά στο σκορ με +5 (22-17 στο 15′). Ο τεχνικός, Νίκος Βετούλας αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή 17΄. Το ημίχρονο έληξε με 34-31.

Το Λαύριο έχοντας τον Κόουλ στο «τιμόνι» διατήρησε ένα προβάδισμα ασφαλέιας (45-40 25′), μέχρι που οι πατρινοί αντέδρασαν και μάζεψαν τη διαφορά (60-50). Η 3η περίοδος έληξε με 60-52.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε «θρίλερ» (70-68). Ο Λάνγκεβιν ήταν αυτός που έδωσε «ανάσα» +4 πόντων (72-68) στο Λάυριο, έπειτα από τις κακές επιθετικές προσπάθειες του Απόλλωνα. Την τελευταία «κουβέντα» με το εύστοχο σουτ του την είπε ο Θοδωρής Ζάρας διαμορφώνοντας το νικηφόρο σκορ 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-31, 60-52, 74-68.

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…