Κεντρική Basket League Απόλλων – Προμηθέας 68-57

Απόλλων – Προμηθέας 68-57

Απόλλων Προμηθέας

Πήρε το ντέρμπι της Πάτρας ο Απόλλων.

Σε ένα ντέρμπι… με τα όλα του στην Πάτρα, ο Απόλλων κατάφερε να επικρατήσει του Προμηθέα με 68-57 και να πάρει μία πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Βασίλης Μουράτος στο 09:32 με τρίποντο. Η απάντηση του Απόλλωνα είχε έρθει με δίποντο του Γιώργου Μπόγρη στο 09:12.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με τρίποντο του Ντέιβις στο 08:25, ενώ είχε ακολουθήσει και καλάθι με τον Μακ για το 7-3. Ο Απόλλων είχε προβάδισμα οχτώ πόντων στο 06:08 (13-15) με τον Προμηθέα να μειώνει σε 13-10 στο 04:10.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, είχε διαχειριστεί το προβάδισμά της στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε καταφέρει να τελειώσει την περίοδο, προηγούμενη 23-14.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο το είχε πετύχει ο Σιλά στο 09:11, για την πρώτη διψήφια διαφορά (25-14). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση. Από το 08:49 μέχρι το 06:22, με ένα σερί 10-0, είχαν μειώσει στον ένα πόντο.

Ο Προμηθέας που ήταν αποφασισμένος να πάρει το προβάδισμα, στο 04:03, μετά από δύο βολές του Κόντιντ, είχε περάσει μπροστά με 27-26. Ο Απόλλων είχε απάντηση στο… σύντομο προβάδισμα των αντιπάλων του και όχι μόνο πήρε προβάδισμα, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 37-31.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο το είχε πετύχει ο Μακ στο 09:34 για το 39-31. Η απάντηση του Προμηθέα ήταν με τον Κουλμπόκα στο 09:09 για το 3-33.

Οι γηπεδούχοι κρατούσανε σταθερά τη διαφορά τους από πέντε μέχρι εφτά πόντους, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο 05:39 και πάλι στους δέκα πόντους. Η μεγαλύτερη διαφορά είχε έρθει στο 03:04, με τον Ντέιβις να ευστοχεί σε δύο βολές και να κάνει το 53-40.

Τριάντα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, ο Προμηθέας είχε μειώσει στους εφτά (53-46) όμως οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας το τελευταίο καλάθι είχαν το προβάδισμα με 55-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Μακ στο 08:41 για να πάει τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (57-46). Ο Προμηθέας είχε βρει απάντηση με τον Τόμασον στο 08:26.

Σε μία περίοδο που οι δύο ομάδες ήταν… τσακωμένες με το σκοράρισμα, ο Απόλλων είχε πάρει προβάδισμα δεκαπέντε πόντων στο 03:12, κάνοντας το 63-48 με τρίποντο του Ντέιβις.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν καν κοντά στο σκορ, με τον Απόλλωνα να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη με 68-57.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57