Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Ζαλγκίρις 63-66 (vid)

Άλμπα – Ζαλγκίρις 63-66 (vid)

Άλμπα

Πέρασε από το Βερολίνο η Ζαλγκίρις

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει για τους φιλοξενούμενους ο Μπρεζντέικις στο 08:45. Η απάντηση της Άλμπα ήταν με δίποντο του Λάμερς στο 07:51, ενώ έντεκα δευτερόλεπτα αργότερα ο Σμιθ της είχε δώσει το προβάδισμα με 5-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο μετά το προβάδισμα που πήραν και στο 01:54, είχαν το προβάδισμα με 14-11 χάρις σε εύστοχες βολές του Τίερμαν. Παρόλα αυτά, με δύο ελεύθερες βολές και ένα δίποντο, είχαν πάρει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρώτοι πόντοι, είχαν έρθει από τους γηπεδούχους στο 09:04 με δύο εύστοχες βολές του Ουέτζελ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων είχε έρθει με τρίποντο του Ντιμσά στο 08:18, ενώ στο 07:16 με δίποντο η διαφορά είχε πάει στους τέσσερεις (16-20).

Η Άλμπα με ένα καλό σερί, είχε πάρει και πάλι το προβάδισμα, καθώς στο 04:58 μετά από δίποντο του Σίκμα ισοφάρισε σε 22-22. Βέβαια το σκορ πήγε υπέρ των φιλοξενούμενων και πάλι, μιας και με τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο 03:52, είχαν προβάδισμα με 25-22.

Όχι μόνο αυτό, αλλά μέχρι το 00:49, οι Λιθουανοί με σουτ του Χάγιες, ήταν μπροστά για έξι (33-27). Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Ολίντε στο 09:42 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Σίκμα σχεδόν ένα λεπτό αργότερα, είχε μειώσει στον πόντο (32-33).

Το πρώτο εύστοχο σουτ των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος ήταν από τον Ουλανόβας στο 08:28 για το 32-35. Για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα στο 04:18, καθώς είχαν ένα σερί 5-0.

Το σκορ δεν έπαιρνε μεγάλες διαστάσεις και η αστοχία των δύο ομάδων, ήταν αυτή που δεν βοηθούσε στο να ξεφύγει η διαφορά ή να έχουμε ένα μεγαλύτερο σκορ στην αναμέτρηση.

Το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου, το είχε πετύχει η Ζαλγκίρις στα 33 δευτερόλεπτα για το 45-44.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο πρώτος πόντος ήρθε από τους φιλοξενούμενους με μία εύστοχη βολή του Χάγες για το 45-45. Η Άλμπα είχε απάντηση με δίποντο του Προσίντα για το 47-45 στο 08:47.

Οι Λιθουανοί είχαν απάντηση και με ένα σερί 7-0, είχαν πάρει το προβάδισμα με 52-47 στο 07:11. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, αλλά μείωσαν με τρίποντο του Σμιθ σε 50-52 στο 05:59.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να χάσουν το προβάδισμά τους και στο 02:24 μετά από δίποντο του, είχαν το προβάδισμα με 58-56. Στα 51 δευτερόλεπτα, αν και γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει, με βολή του Ουλανόβας και δίποντο του Τέιλορ, το σκορ είχε γίνει 58-61.

Η Ζαλγκίρις μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα και εν τέλει πήρε τη νίκη με 64-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 27-33, 45-44, 63-66