ΑΕΚ – Μάλαγα 65-75

AEK Malaga 1

Μάχιμη η ΑΕΚ, το πάλεψε μέχρι τέλος!

Μεγάλη και παλικαρίσια προσπάθεια κατέβαλε η ΑΕΚ κόντρα στη Μάλαγα, η οποία έδειξε την ανταγωνιστικότητα της μέχρι τέλος. Οι Ισπανοί ωστόσο ήταν αυτοί που «απέδρασαν» με τη νίκη (65-75), και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του BCL.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Μάλαγα, αφού από νωρίς πήρε τα ηνία υπέρ της με (0-7) στο 2′. Η «Ένωση» λίγο αργότερα έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (12-12) με τον Γιάνκοβιτς στο «τιμόνι», όμως η Μάλαγα βρήκε λύσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο με +6 (15-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ βελτίωσε την εικόνα της στο παιχνίδι, και από το 17′ άρχιζε να χτίζει ρυθμό (33-33). Η Μάλαγα ωστόσο δεν άφησε την «Ένωση» να προηγηθεί, και ξανά πήρε τα ηνία υπέρ της με +6 (33-39). Το ματς ήταν βέβαιο ότι θα αποκτούσε δυνατό και υψηλό ρυθμό στα Άνω Λιόσια. Η ΑΕΚ είχε το μομέντουμ στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα, και κατάφερε να μειώσει με Γιάνκοβιτς στο ημίχρονο (38-39).

Στην επανάληψη τα διαδοχικά τρίποντα των φιλοξενούμενων τους έδωσαν γρήγορο προβάδισμα 7 πόντων (40-47), αλλά η ΑΕΚ με τις πρωτοβουλίες του Λεμάρ μπήκε ξανά σε ρόλο διεκδικητή (48-51) στο 26′. Οι Ισπανοί απάντησαν σε (53-57), και ο Ξανθόπουλος έριξε τη διαφορά στο τέλος της περιόδου στο -4 (55-59).

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου οι «κίτρινοι» ισορρόπησαν το σκορ σε (61-61) με τον Οριόλα, όμως οι Ισπανοί στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την αστάθεια της ΑΕΚ, και πήραν προβάδισμα με +6 (62-68) στο 35′. Ο Λεμάρ είχε άμεση απάντηση και μείωσαν σε (65-68), αλλά το τρίποντο του Καλινόσκι στο 38′ (65-71) ήταν και το σημείο κλειδί για την Μάλαγα να φτάσει στη νίκη με 65-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 38-39, 55-59, 65-75.