Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Πορτογαλία – Ελλάδα 66-60

Πορτογαλία – Ελλάδα 66-60

Ελλάδα

Την ήττα από την Πορτογαλία γνώρισε η Ελλάδα.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών στο Οντιβέλας, καθώς ήττήθηκε από την Πορτογαλία με 66-60. Παρά την ήττα η γαλανόλευκη πανυγήρισε την πρόκρισή της στην τελική φάση του Eurobasket 2023.

Κορυφαία για την Ελλάδα ήταν η Μαριέλλα Φασούλα σημειώνοντας 27 πόντους με 8/13 δίποντα, 11/13 βολές, 12 ριμπάουντ.

Για την Πορτογαλία κορυφαία παίκτρια αναδείχθηκε η  Μαρία Κορέια η οποία «έκανε ότι ήθελε στο παρκέ» , σημειώνοντας 32 πόντους με 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα σε 29:30 λεπτά συμμετοχής.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της γαλανόλευκης, μέσα σε 4΄΄με την Φασούλα είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσα (8-7). Οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι στην 1η περίοδο. Η πορτογαλία έκλεισε το δεκάλεπτο με +3 (13-9).

Οι φιλοξενούμενες με την Χριστινάκη και την Παυλοπούλου κατάφεραν να μειώσουν στους +2 (24-22). Οι γηπεδούχες δεν το άφησαν έτσι, όσο μείωνε η Ελλάδα άλλο τόσο πίεζε η Πορτογαλία (27-22). Οι πορτογάλες κατάφεραν να φύγουν για τα αποδυτήρια με +8 (30-22).

Η Πορτογαλία κατάφερε να φτάσει στο +13 (35-22, 22′) συνεχίζοντας με το ίδιο μομέντουμ Σπανού και Χριστινάκη μείωσαν (37-31, 25’30”) με τη Φασούλα να σημειώνει το 39-33 (26’10”) και να φτάνει σε double double (13π. 10ρ.). Πέντε γρήγοροι πόντοι από Βιάνα και Κουστούρκοβα  χάρσαν  πάλι την διψήφια διαφορά (44-33). Η Σταμολάμπρου ευστόχησε το πρώτο ελληνικό τρίποντο της αναμέτρησης (44-40), μειώνοντας στους +4.

Τελική ευθεία,,,, Η Σπανού στο 31΄έγραψε το 48-43 για την Ελλάδα. Η επτά συνεχόμενοι πόντοι της Φσούλας στο 45΄ (52-53), έβγαλαν ξανά τις Ελληνίδες μπροστά στο σκόρ.

Η τελευταία περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο (54-56, 37′). Η Πορτογαλία με την Κορέια στο τιμόνι πήρε πάλι τη σκυτάλη της αναμέτρησης (64-60). Η έμπεριη παίκτρια ήταν αυτή που χάρισε τη νίκη στις γηπεδούχες, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (66-60).

Τα δεκάλεπτα: : 13-9, 30-22, 46-40, 66-60

Δείτε εδώ το στατιστικό της αναμέτρησης.