Κεντρική Διεθνή Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 81-75

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 81-75

Κούριτς

Στο τέλος μίλησε η εμπειρία.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Βαλένθιας με 81-75 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ισπανικής Λίγκας, διατηρώντας την θέση της στην κορυφή με (16-3).

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με σαφές πλάνο, παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του σκορ υπέρ τους,  με +15 (41-26) στην δεύτερη περίοδο. Παρότι η Μπαρτσελόνα (εώς τότε) δεν είχε επιθετικά λύσεις, κατάφερε να ανατρέψει το -15, σε +1 (62-61) στο τέταρτο δεκάλεπτο, αποδεικνύοντας την μεγάλη δυναμική της.

Ωστόσο το ματς μέχρι το τέλος πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Αμπρίνες να ευστοχεί την τελευταία στιγμή σε σουτ τριών πόντων (79-75) 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, και να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λαπροβίτολα με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μίροτιτς και Γιακουμπάιτις με 13. Για τους ηττημένους ο Ριβέρο σημείωσε 18, και ο Αλεξάντερ 16.