Κεντρική Basket League Άρης – ΑΕΚ 74-64

Άρης – ΑΕΚ 74-64

Aris AEK

Τρομερός Άρης, στο «φλεγόμενο» σπίτι του!

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Αρης επί της ΑΕΚ στο «Nick Galis Hall», επικρατώντας με 74-64, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basketleague.

Δυναμικά ξεκίνησε τον αγώνα ο Άρης στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» έχοντας τον πλήρη έλεγχο από τα πρώτα μόλις λεπτά, φτάνοντας το +12 (16-4) στο 4′, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που μετρούσε 2/8 σουτ. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριαρχούσε, ξεμακραίνοντας τη διαφορά στο +13 (23-10). Ο Γιάνις Στρέλνιεκς προσπαθούσε να βάλει την «Ένωση» σε ρυθμό (2/2 τρίποντα), και με το buzzer-beater του Ουίλιαμς στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ μείωσε στο -7 (26-19).

Ο Άρης συνέχισε να αποδίδει και στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και αντέδρασαν, ρίχνοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στους τέσσερις (39-35).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι σε ρόλο οδηγού, παίρνοντας προβάδισμα με +12 (43-55) στο 22′. Τα αβίαστα λάθη της ΑΕΚ στο ματς, δεν τα εκμεταλλεύτηκε πλήρως ο Άρης, και έτσι η διαφορά κατέβηκε στη μια κατοχή (51-49). Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς με την ώθηση του κόσμου, έφτασαν και πάλι το +7 58-51, με τον Μήτρου Λονγκ να βρίσκει στόχο στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Τελικη ευθεία… οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν απάντηση με τον Ουίλιαμς να μειώνει στο -5 (60-55) στο 33′, όμως ο Άρης δεν έδωσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην «Ένωση», και έτσι έφτασε στο τελικό 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …