Τόφας – ΑΕΚ 82-85

AEK Tofas

Τεράστιο διπλό της ΑΕΚ που έφυγε από την Τουρκία με την πρόκριση!

Με δεύτερη διαδοχική νίκη η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για τους «16» του BCL, μετά τη νίκη επί της Τόφας με 82-85, στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των Play-in.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα χαμένα ριμπάουντ της ΑΕΚ στο ματς, έδωσαν στην Τόφας το πάτημα να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με +9 (18-9). Το -9 της «Ένωσης» στα πρώτα 10′ έγινε (20-17), με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να μειώνει με δυο διαδοχικά τρίποντα των Στρέλνιεκς και Ουίλιαμς, υποχρεώνοντας τον Δημήτρη Πρίφτη σε «άμεσο» τάιμ άουτ». Το (20-20) έγραψε ο Ουίλιαμς με σουτ τριών πόντων από τα 7,25, ωστόσο η Τόφας απάντησε γρήγορα, και έφτασε στο +5 (30-25) μετά το εύστοχο καλάθι του Γκρέι. Έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται, αλλά τους φιλοξενούμενος να ακολουθούν σταθερά (42-38).

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ισορρόπησε το σκορ (43-43) στο 24′, που συνέχισε να βάζει δύσκολα στην Τόφας, αφού προηγήθηκε με +5 (47-52) από το έμμεσο τρίποντο του Μίτσελ, και η συνέχεια ήταν καταιγιστική. Η «Ένωση» έφτασε το +10 στο 28′ και πήρε τα ηνία του σκορ υπέρ της, τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους εννιά (52-61), και την πρόκριση για τους «16» όλο και πιο κοντά.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, η ελληνική ομάδα είχε το πάνω χέρι, αυξάνοντας τη διαφορά στο +14 (55-69) με καλάθι του Φρέιζερ, αλλά οι γηπεδούχοι με γρήγορο σερί 5-0 κατέβασαν το σκορ στο -9 (60-69) έξι λεπτά πριν το φινάλε. Η Τόφας δεν άφησε το ματς να πάει χαμένο, και βρήκε τον τρόπο με 2/2 τρίποντα να πάρει και πάλι «ανάσα» φτάνοντας την ΑΕΚ στο -4 (70-74 37”).

Το σκορ στο 38′ ήρθε στα ίσα (78-78) με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε απανωτά τρίποντα, και να οδηγούν το παιχνίδι σε ντέρμπι. Η λύση για την «Ένωση» ήρθε από τον Γιάνις Στρέλνιεκς με σουτ τριών πόντων από την κορυφή (78-81), και τον Δημήτρη Φλιώνη με εύστοχο δίποντο (80-83). Στο τέλος, με ζευγάρι ελεύθερων βολών του Φλιώνη στα 11 δευτερόλεπτα και το λάθος του Μιλάκνις, έδωσαν το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» με (82-85), παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 82-85.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης
Περισσότερα σε Basketball Champions League

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…