Ρίτας – ΠΑΟΚ 82-63

919F6747 B51F 4B9A 9EE0 A04E7CCD9261

Αποχαιρέτησε το «Ευρωπαϊκό όνειρο».

Το ευρωπαϊκό όνειρο αποχαιρέτησε σήμερα ο ΠΑΟΚ στην Rytas Arena, καθώς ηττήθηκε από την Ρίτας Βίλνιους με 82-63 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Εξαιρετική ήταν η εκκίνηση του ΠΑΟΚ (14-11), με σωστές επιλογές στην επίθεση και ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν μεν 4/16 σουτ, αλλά και 6 επιθετικά ριμπάουντ.

Η πρώτη περίοδος κυλούσε πόντο-πόντο (16-15) με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να έχει 13 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που έκλεισαν την 1η περίοδο με +3 (18-15).

Στην 2η περίοδο τον πρώτο λόγο τον είχε η Ρίτας (33-25), με την διαφορά στο 7’ να έχει φτάσει τους +9 (36-27).

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση, με εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (53.9%) και τρίποντα (57.1%).

Το +9 που απέκτησαν οι γηπεδούχοι στο 17′ δεν μεγάλωσε περισσότερο, με τον Ράιλι και τον Χαντς να κουβαλάνε τον Δικέφαλο με προσωπικά καλάθια. Οι γηπεδούχοι έφυγαν για τα αποδυτήρια με +4 (41-37).

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» μπήκε η Ρίτας στην επανάληψη με τον Μάρκους Φόστερ να έχει πάρει «φωτιά» (57-47). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έψαχνε λύσεις στο παρκέ (57-40). Η 3η περίοδος έληξε με τη διαφορά στους +13 (63-50).

Τελική ευθεία… Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση μετά από την ανάπαυλα, γεγονός που συνδυάστηκε από την ασυνέπεια στην άμυνα (79-60). Η αναμέτρηση είχε πάρει την κατηφόρα για τους Θεσσαλονικιούς (78-60).

Η Ρίτας φάνηκε ανώτερη, κατάφερε να πάρει την νίκη με 82-63 αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να αποχαιρετήσει το ευρωπαϊκό όνειρο (82-63).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63.