Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμηθέας – Τρέντο 84-71 (vid)

Προμηθέας – Τρέντο 84-71 (vid)

Προμηθέας

Με το «δεξί» μπήκε στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις το 2023 ο Προμηθέας.

Με νίκη ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις το 2023 ο Προμηθέας,καθώς επικράτησε με 84-71 της Τρέντο στο «Δ. Τόφαλος» για τη 10η αγωνιστική του EuroCup.

H ομάδα της Πάτρας έφτασε στην επικράτηση έχοντας κορυφαίους τους Κοντίτ (17 πόντους-8 ριμπάουντ), Κουλμπόκα με (16 πόντους) και Τόμασον (12 πόντους).

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου, παίρνοντας το προβάδισμα με διψήφια διαφορά (20-10) στο 8’. Την απάντηση της έδωσε η Τρέντο στη 2η περίοδο, με πολλές επιθετικές λύσεις πήρε το προβάδισμα με +5 (31-36) στο 17′.

Ο Προμηθέας έδειξε στην πράξη την ανωτερότητα του, κάνοντας επιμέρους σκορ 14-2 μέχρι το ημίχρονο που είχε το προβάδισμα με 45-38.

Στην επανάληψη οι Ιταλοί ξεκίνησαν με σερί 7-0, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (45-45) στο 23′. Η ομάδα της Πάτρας με πρωταγωνιστές τους Κοντίτ, Μουράτο και Σίμπσον εκτόξευσαν τη διαφορά στους +15 (66-51, 28’30”). Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα με αποτέλεσμα να φτάσουν στην έκτη τους νίκη στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71.