Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμηθέας – Μπουντούσνοστ 81-72

Προμηθέας – Μπουντούσνοστ 81-72

Promitheas Buducnost

Το «πυροβόλο» Κουλμπόκα εκτέλεσε τη Μπουντούσνοστ.

Με «οδηγό» τον Κουλμπόκα (30 πόντους 5/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ) ο Προμηθέας επικράτησε της Μπουντούσνοστ με 81-72 στο «Δημήτρης Τόφαλος» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Eurocup, ισοφαρίζοντάς την με 7-5 στη βαθμολογία του Β’ ομίλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Πατρινούς να κλείνουν στο (20-18) υπέρ τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η αρχή για τον Προμηθέα να μπει σε ρόλο οδηγού, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +11 (49-38), και συνεχίστηκε μέχρι την ανάπαυλα με το +15 (63-48) να τους κάνει πρωτοπόρους.

Η εξαιρετική άμυνα του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο, και οι λύσεις την παικτών του Γιάννη Χριστόπουλου στην επίθεση, έφτασε τους Πατρινούς στο +15 (63-48) με Κουλμπόκα πρωταγωνιστή (21 πόντους).

Τελική ευθεία… οι γηπεδούχοι κυρριαρχούσαν από κάθε πλευρά του γηπέδου, με την διαφορά να αγγίζει το +16 (77-61) 3“ πριν τη λήξη του αγώνα. Όσο κυλούσε το χρονόμετρο ο Προμηθέας με αργά και σταθερά βήματα διατηρούσε τη μέγιστη διαφορά υπέρ του, με την Μπουντούσνοστ να προσπαθεί να αντιδράσει (81-67), ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ήταν αρκετό (καθώς η διαφορά έμενε υψηλά) και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-33, 63-50, 81-72.