Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Λαύριο 93-68

ΠΑΟΚ – Λαύριο 93-68

yannick franke paok lavrio 770x480 1

«Καθάρισε» ο Φράνκε από νωρίς για τον ΠΑΟΚ.

Στην πρώτη περίοδο κουμάντο 100% έκανε ο ΠΑΟΚ, με τους 15 απ’ τους 26 πόντους να είναι τρίποντα, το Λαύριο όμως προσπάθησε να μειώσει το σκορ, με τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη να βάζει ένα buzzer-beater στη λήξη του δεκαλέπτου, ρίχνοντας τη διαφορά στους 9 (26-17).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε περισσότερο τις μηχανές στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους. Ο Χρήστος Σερέλης έβλεπε ότι οι παίκτες του δεν είχαν μπει από την αρχή καλά στο παιχνίδι και ήθελε στο δεύτερο μέρος να ισορροπήσει κάπως την κατάσταση.

Εν τέλει οι παρατηρήσεις του Σερέλη δεν εισακουστήκαν, καθώς στα πρώτα 3.50 λεπτά της τρίτης περιόδου, η διαφορά άγγιξε τους 30 (66-36). Εν συνεχεία, μέχρι και το τέλος η διαφορά πήγαινε από τους 27 μέχρι και τους 30, βάζοντας έτσι «τέλος» στο ερώτημα ποιος θα ήταν νικητής.

Η τελευταία περίοδος δεν είχε τόσο αγωνιστικό ενδιαφέρον, απλά οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να ρίξουν κατά πολύ τη διαφορά φυσικά χωρίς αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 8-6 του βαθμολογικού πίνακα παραμένοντας στην 7η θέση και θέτοντας τις ελπίδες για την τετράδα ενώ το Λαύριο στη θέση που δεν λέει να ξεκολλήσει (προτελευταία) με σκορ 3-11.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-32, 79-51, 93-68