Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Άρης 96-79

Παναθηναϊκός – Άρης 96-79

2a155428 ponitka kavvadas panathinaikos aris 625x375 1

Ο Παναθηναϊκός «κατεδάφισε» τον Άρη.

Εξωπραγματικός Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο πάρα τον προχθεσινό αγώνα με την Μακάμπι, ξεκινώντας με ένα 19-0 σερί παίζοντας καλά σε άμυνα και επίθεση απέναντι σ έναν μουδιασμένο Άρη, καθώς η αστοχία δεν λέει να σταματήσει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Μπήκε στο παρκέ πάτησε πόδι ο Άρης κάνοντας ένα γρήγορο σερί 10-2 (26-17). Έπειτα, οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν απ’ αυτό και συνέχισαν την καλή άμυνα φέρνοντας την διαφορά στην μεγαλύτερη της +21 (45-24).

Στο δεύτερο μέρος, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μειώσουν όσο μπορούν την διαφορά, όμως οι «πράσινοι» κράτησαν το μομέντουμ υπέρ τους, κρατώντας την διαφορά σε υψηλά νούμερα

Με την νίκη αυτή, ο Παναθηναϊκός πάει στο 10-2 μένοντας μόνος στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ απ’ την άλλη, ο Άρης με την ήττα πέφτει στο 6-6 στην ογδόη θέση μαζί με τον Προμηθέα.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79

Περισσότερα από Γιώργος Χαρόγιαννης

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…