Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Ντιζόν – Περιστέρι 89-82

Ντιζόν – Περιστέρι 89-82

Dijon Peristeri

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε το Περιστέρι.

Το Περιστέρι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη πρόκρισης στη Γαλλία, και ηττήθηκε από τη Ντιζόν με 89-82, αποχαιρετώντας το Ευρωπαϊκό ταξίδι του στο Basketball Champions League.

Με στόχο τη νίκη μπήκε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο ματς, τρέχοντας ένα σερί 9-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη. Μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου ο ρυθμός βόλευε τους φιλοξενούμενους, κλείνοντας στο +8 (16-24).

Η αστάθεια του Περιστερίου στα μισά της δεύτερης περιόδου, ήταν το σημείο που η Ντιζόν μπήκε στο ματς κατεβάζοντας τη διαφορά από το -11 στο +2 (31-29 13“) με ΜακΝτάφι και Χροβάτ να κυριαρχούν. Το σκορ έως το ημίχρονο παρέμεινε κοντά, με τη Γαλλική ομάδα να προηγείται (39-38).

Στο δεύτερο μέρος τον πρώτο λόγο τον είχε η Ντιζόν με τη διαφορά στο 24“ να φτάνει σε διψήφιο αριθμό (50-40). Σταδιακά οι γηπεδούχοι άρχιζαν να ξεφεύγουν κι άλλο στο ματς με +18 (61-43), έχοντας ένα επιμέρους σκορ 22-5. Το Περιστέρι έψαξε να βρει λύσεις (και τις βρήκε) μειώνοντας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο -12 (61-53).

Τελική ευθεία… Το 7-0 σερί των Γάλλων στην αρχή του δεκάλεπτου ήταν αρκετό για να τους βάλει σε θέση οδηγού, παρόλο που οι «κυανοκίτρινοι» με σουτ τριών πόντων του Μωραΐτη στο 34” και έμμεσο τρίποντο του Κασελάκη έριξαν τη διαφορά στους επτά (70-63).

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε ο χρόνος διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα τους, με το Περιστέρι στα τελευταία λεπτά (38“) να προσπαθεί να μπεί στο ματς με τρίποντο του Φρανσίσκο (84-78), αλλά τη Ντιζόν να μην τους το επιτρέπει, και να φτάνει στη νίκη με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης
Περισσότερα σε Basketball Champions League

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…