Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Ντιζόν – Περιστέρι 89-80

Ντιζόν – Περιστέρι 89-80

dijon peristeri agravanis

Το Περιστέρι πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε.

Νίκη ψυχολογίας πέτυχε η Ντιζόν στην έδρα της, παίρνοντας το πλεονέκτημα νίκης στης σειρά των play-in του BCL, παρότι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε τα πάντα για να κερδίσει.

Με ισορροπημένο σκορ στην πρώτη περίοδο, Ντιζόν και Περιστέρι έκλεισαν τα πρώτα 10“ με τη διαφορά για τους γηπεδούχους στο +1 (17-16), παρότι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρήκε ρυθμό και έτρεξε ένα σερί 8-0. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιανοκίτρινοι» βρήκαν λύσεις (ανοίγοντας κενούς διαδρόμους), και μπήκαν μπροστά με +7 (30-37). Το σερί το διατήρησε ο πολύ καλός Μάρκους Ντένμον στη λήξη του ημιχρόνου με σουτ τριών πόντων (34-40).

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι κράτησε τη διαφορά υπέρ του, και άνοιξε τον δείκτη του σκορ στο +7 (43-50) με τρίποντο του Ντένμον, αλλά τη Ντιζόν να απαντάει άμεσα, και να τρέχει ένα σερί 5-0 (51-52) στο 25“. Το προβάδισμα για τους Γάλλους ήρθε στο 28“, με τον Βασίλη Σπανούλη να καλεί «εσπευσμένα» τάιμ άουτ, καθώς ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά βόλευε τη Ντιζόν, που προηγήθηκε με +1 (58-57) έχοντας συνολικά ένα σερί πέντε πόντων. Έτσι η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 64-60, με τους φιλοξενούμενος να είναι πίσω με -4.

Το +5 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου για τη Ντιζόν (69-64) κράτησε για πολύ λίγο, καθώς ο πρωταγωνιστής της βραδιάς Μάρκους Ντένμον, με σερί πέντε πόντων έφερε το ματς στα ίσα (71-71). Το τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη στο 33“ (73-74) έδωσε ελπίδες νίκης για το Περιστέρι, ωστόσο η Γαλλική ομάδα με σερί 7-0 (80-74) άρχιζε να βάζει τους τίτλους τέλους.

Όσο κυλούσε το χρονόμετρο η Ντιζόν κρατούσε τη μικρή διαφορά, με τον Δημήτρη Αγραβάνη  όμως να ευστοχεί σε δίποντο και να μειώνει στο -4 (82-78). Το τελικό σκορ έγραψε ο ΜακΝτάφι, με τρίποντο από τα 7,25 και η ομάδα του κατάφερε να πάρει τη νίκη 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης
Περισσότερα σε Basketball Champions League

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…