Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Μάλαγα – ΑΕΚ 88-66 (vid)

Μάλαγα – ΑΕΚ 88-66 (vid)

Malaga AEK

«Λύγισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο και το πλήρωσε.

Η ΑΕΚ έδειξε ανταγωνιστικότητα για 30 λεπτά, ωστόσο ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να γνωρίσει την ήττα από τη Μάλαγα με 88-66, στην πρεμιέρα της φάσης των 16 του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το ματς, με τον Φλιώνη στο 2′ να βάζει την ομάδα του μπροστά με +3 (4-7). Η απάντηση για τους Ισπανούς ήρθε άμεσα, και με Νιχάντ Ντζέντοβιτς στο «τιμόνι» πήραν τα ηνία του σκορ υπέρ τους στο 6′ με +7 (12-17). Παρά τη μείωση του σκορ από την ΑΕΚ (22-17), η Μάλαγα πήρε και πάλι το πάνω χέρι στον αγώνα, με τη διαφορά 1′ πριν τη λήξη να φτάνει το +10 (27-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα της ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν εξαιρετική, καθώς με τις λύσεις του Γιάνις Στρέλνιεκς, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στο –4 (31-27). Η απόλυτη ισορροπία ήρθε στο 15′ με τον Μίτσελ να γράφει το (31-31). Έως το ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ (43-37), ωστόσο η ελληνική ομάδα έμεινε κοντά, και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με -5 (44-39).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «ορεξάτοι», κατεβάζοντας τη διαφορά στο 23′ στον πόντο (46-45). Με ξεκάθαρο κυρίαρχο τον Ακίλ Μίτσελ, η «Ένωση» πέρασε μπροστά με +1 (51-52). Ωστόσο, η Μάλαγα αντέδρασε, και προηγήθηκε με +3 (55-52) δυο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Και συνεχίστηκε, καθώς η ΑΕΚ άρχιζε να χάνει τον έλεγχο με αρκετά λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης. Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστάθεια της, και πήραν προβάδισμα με +5 (59-54).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης με Κένιν Ουίλιαμς να φωνάζει παρών, μειώνοντας τη διαφορά στο 32′ (59-58),  Αλλά δεν ήταν αρκετό…

Η συντριβή…

Από το 32′ και μετά η γηπεδούχος ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να δέχεται εύκολα καλάθια, και να αγωνίζεται χωρίς ρυθμό. Το (66-58) κράτησε για πολύ λίγο υπέρ της Μάλαγα, καθώς ο Κράβις οδήγησε σε εκ νέου προβάδισμα την ομάδα του στο +16 (76-60) 4′ πριν τη λήξη. Η «βασίλισσα» δεν βρήκε χώρους να αντιδράσει, κι έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε (88-66).

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66.