Κεντρική Basket League Κολοσσός – Καρδίτσα 73-62

Κολοσσός – Καρδίτσα 73-62

Moreira Kolossos Karditsa 770x480 1

Ο Κολοσσός «καθάρισε» από νωρίς την άστοχη Καρδίτσα.

Με την ίδια λογική όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια ο Κολοσσός, εκμεταλλεύτηκε τα χαμένα σουτ μέσα και έξω απ’ τα 6,75 της Καρδίτσας, και πήρε νωρίς προβάδισμα με διαφορά 14 πόντων (23-9) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα συνέχιζαν να κυλούν ευχάριστα για τους Ροδίτες, καθώς ήλεγχαν τη διαφορά και δεν δεν άφηναν την άστοχη Καρδίτσα να μειώσει το σκορ.

Στα σημαντικά του αγώνα, στο 19ο λεπτο το παιχνίδι δεν σταμάτησε, όταν τα διαφημιστικά μάτριξ γύρω από τον αγωνιστικό χώρο, άρχιζαν να παίζουν το μήνυμα: «Ο Άλκης είμαι και μπορώ μέσα από σένα πια να ζω, αρκεί να ξέρεις, να μιλάς, να σου μιλάω…», ένα τραγούδι για τον αδικοχαμένο Άλκη.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, αν και η Καρδίτσα έκανε ένα γρήγορο σερί 5-0 (40-30), ο Κολοσσός δεν αγχώθηκε και κράτησε το προβάδισμα στους 15. Στο τελευταίο λεπτό όμως οι «νεοφώτιστοι» κατάφεραν να μειώσουν στους 10 τη διαφορά (55-45).

Αν και πήγε να γίνει ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός επικράτησε με 73-62 και πάει στο 8-5 κάνοντας το 5/5 ενώ από την άλλη, η Καρδίτσα μένει στην τελευταία θέση με σκορ 1-12.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 40-25, 55-45, 73-62

Περισσότερα από Γιώργος Χαρόγιαννης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…