Κεντρική Basket League Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 80-65

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 80-65

karditsa apollwn jpg

Ανακτά τις ελπίδες της η Καρδίτσα.

Τη 2η νίκη της σημείωσε η Καρδίτσα κόντρα στον Απόλλωνα, επικρατώντας με 80-65 για τη 14η αγωνιστική της Basket League.

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ η Καρδίτσα (10-3). Ο Παναγιώτης Φιλιππάκος με τα 3/3 τρίποντα κράτησε κοντά στο σκορ τους Πατρινούς (13-9). Η 1η περίοδος έληξε με 15-12.

Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Ντέιβιντ Γκάμπροβσεκ έφτασαν στους +9 τηδιαφορά (30-21). Όσο έψαχνε λύσεις η ομάδα της Πάτρας τόσο ανέβαζε τον ρυθμό της η Καρδίτσα. Οι Θεσαλλοί έφυγαν για τα αποδυτήρια με +16 (42-46, 20′).

Με άλλη ενέργεια μπήκε ο Απόλλωνας στην επανάληψη (44-32). Στο 9΄της 3ης περιόδου η διαφορά είχε μειωθεί στους +7 (58-51). Οι Θεσσαλοί παρα την πίεση κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα, κλείνοντας την 3η περίοδο στους +10 (61-51).

Τελική ευθεία… Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει, καθώς η διαφόρα είχε φτάσει στα ύψη (74-58). Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιάννη Αθηναίου αύξησαν κι άλλο τη διαφόρά. Ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση, η Καρδίτσα σημείωσε τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα με 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51,80-65.

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…