Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League ΠΑΟΚ – Ουνικάχα Μάλαγα 85-88 (vid)

ΠΑΟΚ – Ουνικάχα Μάλαγα 85-88 (vid)

Φράνκε ΠΑΟΚ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ παρότι δεν σταμάτησε ούτε ένα λεπτό να παλεύει, ηττήθηκε από την Ουνικάχα με 85-88. Ακόμα όμως δεν έχει τελειώσει η υπόθεση πρόκριση, παρά το ότι είναι στο 1-4, καθώς έχει την ισοβαθμία με τη Σάσαρι.

Δυναμικά μπήκε η φιλοξενούμενη ομάδα στο παρκέ, στα πρώτα 2’ είχε σημειώσει το 0-5. Το σκορ για τον ΠΑΟΚ άνοιξε ο «καπετάνιος» της ομάδας, Βαγγέλης Μαργαρίτης 3-7. Η Ουνικάχα συνέχισε να κρατά τα ηνία του σκορ με τη διαφορά να έχει φτάσει στους +11 (6-17). Οι «ασπρόμαυροι» έψαχναν να βρουν λύσεις στο παρκέ (13-22), αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ των φιλοξενούμενων με (13-25).

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Ράιλι να ηγείται στο παρκέ, μείωσαν τη διαφορά θεαματικά (21-33). Όσο μείωνε η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη τόσο πίεζε η ισπανική ομάδα (34-39). Οι Ισπανοί έφυγαν για τα αποδυτήρια με +8 (36-44).

Στην 3η περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν… Ο ΠΑΟΚ με τις φωνές του Άρη Λυκογιάννη πείσμωσε και μείωσε στους 5 (45-50). Ο Γιανίκ Φράνκε είχε φτάσει τους 16 πόντους και ο ΠΑΟΚ πλησίαζε στο καλάθι, ενώ είχε βρεθεί στο -14. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (69-59).

Τελική ευθεία… Η αδρεναλίνη γι αυτούς που βρισκόντουσαν στο «Παλατάκι» είχε φτάσει στα ύψη, αφού και οι δυο ομάδες πάλευαν σαν τα σκυλιά (66-66). Το εύστοχο τρίποντο του Φράνκε χάρισε στους «ασπρόμαυρους» το προβάδισμα (69-66). Η Ουνικάχα δεν το άφησε έτσι και έδωσε την απάντηση της, μειώνοντας στον πόντο (72-71).

Ο ΠΑΟΚ ήθελε απεγνωσμένα την πρόκριση και αυτό φαινόταν από τον τρόπο που αγωνιζόταν (74-74). Στο 6’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με +4 (77-81). Ο Φράνκε όμως που είχε «πάρει την ομάδα από το χέρι» κατάφερε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα (81-81). Η Ουνικάχα στο τελευταίο λεπτό με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και έπειτα τη νίκη με 85-88.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 36-44, 60-59, 85-88.