Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν 74-75 (vid)

Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν 74-75 (vid)

Φαλ Βιλερμπάν

Τη νίκη της 12ης αγωνιστικής πέτυχε η Βιλερμπάν απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Η Βιλερμπάν χρειάστηκε να περάσει ένας μήνας και πέντε ημέρες για να πετύχει νίκη, και το έκανε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Νίκησε μέσα στη Βαρκελώνη την Μπαρτσελόνα με 75-74 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Νάντο ΝτεΚολό αλλά και τον Φαλ, ο οποίος έκανε double double.

Η γαλλική ομάδα χωρίς άγχος, από τη στιγμή που το φαβορί ήταν η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το ματς δυναμικά, αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με +11 (8-19) 2′ πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Χαρακτηριστικό της άσχημης έναρξης για τους Καταλανούς πως είχαν 0/4 τρίποντα. Σκορ περιόδου 15-21.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση, άλλαξε τα κακώς κείμενα, μείωσε και στο 6′ ήταν μπροστά με 24-23. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε αποκτήσει τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με 42-38 1:29” πριν το τέλος του ημιχρόνου, ενώ η περίοδος έκλεισε 46-40.

Στην επανάληψη οι Γάλλοι εμφανίστηκαν αρκετά… μουδιασμένοι, η Μπαρτσελόνα είχε βρει ρυθμό και αύξανε σταδιακά τη διαφορά η οποία έφτασε στη μέγιστη τιμή της 55-42. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 62-57. Στην  τελευταία περίοδο η Βιλερμπάν σαν να… άλλαξε τσιπάκι, έδειξε μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα και με κύριους εκφραστές των επιθέσεών της τον Φαλ και τον ΝτεΚολό άρχισε να μειώνει και να φτάσει στο 6:39 του 4ου δεκαλέπτου να ισοφαρίσει σε 64-64. Ενώ 5΄ πριν το τέλος ο Φαλ έβαλε μπροστά τη Βιλερμπάν με 64-66.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα κρεσέντο τριπόντων από Λαπροβίτολα (69-66), ΝτεΚολό (69-71), ο Σανλί (72-71), ο ΝτεΚολό με βολές έκανε το 72-73, ο Λαπροβίτολα στα 24” διαμόρφωσε το 74-73, ενώ στην τελευταία επίθεση η Μπαρτσελόνα επέλεξε να παίξει άμυνα και στο 1:3” πριν το τέλος ο ΝτεΚολό σούταρε μπροστά στον Μίροτιτς ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων και έκανε το 74-75, παγώνοντας το Παλάου Μπλαουγκράνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 46-40, 62-57, 74-75.