Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 70-76 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 70-76 (vid)

image0 3 e1671220238235

Συνεχίστηκε ο κατήφορος της Φενέρ, το εκμεταλλεύτηκε η Μπασκόνια.

Η Μπασκόνια παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, λύγισε τη Φενέρμπαχτσε με 76-70 σημειώνοντας το 2/2 στην Τουρκία.

Κοντά στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης ήταν οι δυο ομάδες (8-10). Η φιλοξενούμενη ομάδα στο 8΄ πήρε το παιχνίδι στα χέρια της (10-17) και έπειτα έκλεισε την περίοδο με +8 (13-21).

Δεν λειτουργούσε τίποτα για τη Φενέρμπαχτσε (22-36) ούτε στη 2η περίοδο, αφού στα μέσα του δεκαλέπτου είχε 4/12 δίποντα, 5/13 τρίποντα και έξι ασίστ με επτά λάθη απέναντι στις 13 ασίστ της Μπασκόνια που είχε τρία λάθη (27-41). Η Μπασκόνια έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά στα ύψη (33-52).

Με άλλη ενέργεια μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, καθώς μέσα σε 7΄΄ κατάφερε να μειώσει στους +4 (58-62). Ο Μάρκους Χάουαρντ δεν το άφησε να περάσει έτσι, χάρισε ξανά ένα προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του +9 πόντων (56-65).

Τα δεδομένα ανατράπηκαν στην τελευταία περίοδο. Εκεί η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να μειώσει στους +4 όμως δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στη νίκη, είδε την Μπασκόνια να κλείνει την αναμέτρηση με 70-76

Τα δεκάλεπτα:13-21, 33-52, 56-67, 70-76.