Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League ΑΕΚ – Ρέτζιο Εμίλια 68-59

ΑΕΚ – Ρέτζιο Εμίλια 68-59

michel aek

Η ΑΕΚ πήρε το ματς «θρίλερ» της 5ης αγωνιστικής.

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη (68-59), χάρη στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη, και πλέον μένει ζωντανή στο κυνήγι για την επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Ρέτζιο Εμίλια, με τον Μάικλ Χόπκινς να έχει 10 από τους 15 πόντους της ομάδας του και τον Αντρέα Τσιντσαρίνι να υποστηρίζει με τρίποντο και με τρεις ασίστ.

Η ΑΕΚ είχε 2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα και μία ασίστ για τέσσερα λάθη (9-15). Η πρώτη περίοδος έληξε με τη διαφορά στους +7 (13-20).

Στη 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά, η φιλοξενούμενη ομάδα συνέχισε να κρατά ένα προβάδισμα ασφαλείας  +8 πόντων (20-28). Η διαφορά έφτασε ως και τους +11 με τη «Βασίλισσα» να ψάχνει λύσεις στο παρκέ (20-31). Η ομάδα του Φεντερίκο Φούκα έφυγε για τα αποδυτήρια με +10 (29-39).

Η Ρέτζιο Εμίλια κυριαρχούσε και στην επανάληψη (31-41). Η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους +10 (33-43). Στο 7’ ανατράπηκαν τα δεδομένα, η Ένωση με το πόδι «πατημένο στο γκάζι» μείωσε τη διαφορά στους +5 (41-46).

Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν άφησε πολλά περιθώρια, έκλεισε την 3η περίοδο με +3 (47-50).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να είναι καταιγιστική. Η διαφορά έφτασε στο +13 (66-53) με τον Μάιλς πρωταγωνιστή. Παρά την προσπάθεια των Ιταλών να βρουν στόχο, η «Ένωση» κράτησε ψηλά τη διαφορά, και πήρε το ματς «θρίλερ» με σκορ (68-59).