Κεντρική Basket League Απόλλων Π. – Λαύριο 71-54

Απόλλων Π. – Λαύριο 71-54

Απόλλων Πάτρας

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Απόλλων.

Εύκολη επικράτηση για τον Απόλλωνα Πάτρας επί του Λαυριού με 71-54, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να γνωρίζει την 6η ήττα στη φετινή Basket League, ούσα σκιά του εαυτού της. Ο Απόλλων παίρνει τ’ αποτελέσματα που θέλει, αντίθετα το Λαύριο προβληματίζει.

Με ενέργεια μπήκαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (8-6). Απόλλων και Λαύριο ήταν πολύ κοντά στο σκορ ως και το 8΄ του 1ου δεκαλέπτου (13-15). Με τον Ρέμι Μάρτιν να σκοράρει κατά ριπάς, το Λαύριο κατάφερε να ξεφύγει (15-21) και έπειτα να κλείσει την 1η περίοδο με 15-23.

Ο Απόλλων στη 2η περίοδο μείωσε τη διαφορά, μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι (26-27). Το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο, η ομάδα της Πάτρας με τους Τέιλορ και Καράμπελα έφυγε για τα αποδυτήρια με +5 (38 – 33).

Σαρωτικός ο Απόλλων, εξαφανίστηκε το Λαύριο

Στην επανάληψη ο Απόλλων αρνήθηκε να κατεβάσει ταχύτητα (50-37). Αρχικά «χτύπησε» κάτω από το καλάθι με τον Γκρίφφιν, στη συνέχεια με τον Μπόγρη και σε συνδυασμό με τη σταθερά καλή του άμυνα έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με +9 (52-43).

Τελική ευθεία… Η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, η άμυνα δεν έφτανε και κάπως έτσι, ευκολότερα απ’ ότι περιμέναμε, ο Απόλλων Πάτρας σημείωσε τη δεύτερη φετινή νίκη του , με 71-54 κόντρα στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54.

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…