Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Rising Stars South-Περιστέρι 73-59

Rising Stars South-Περιστέρι 73-59

rising stars south peristeri

Την πρώτη της νίκη στο Rising Stars πανηγύρισε η ομάδα Rising Stars South, καθώς επικράτησε του Περιστερίου με 73-59 στην τρίτη και τελευταία ημέρα του τουρνουά. Από το δεύτερο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο στο ματς και δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ μέχρι το φινάλε.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην πρώτη περίοδο. Οι δύο ομάδες έκαναν τη δική τους… σκυταλοδρομία στο προβάδισμα, μια εικόνα που άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το 20-18 (12’20’’) που διαμόρφωσε ο Μπέμπελος έγινε 29-20 (15’) από τον Σφακιανάκη με τη διαφορά να φτάνει και στο +14 (36-22, 18’50’’) με την ελεύθερη βολή του Μαργκολίν.

Το Περιστέρι επέστρεψε μετά το ημίχρονο πιο εύστοχο. Το 39-28 (21’) έγινε 39-33 (22’) από τον Πολίτη και 45-40 (25’10’’) με τρίποντο του Καμπερίδη. Δύο ακόμη τρίποντα των Αλεξάκη και Σιώτα οδήγησαν στο 58-50 της τρίτης περιόδου.

Ο Αλεξάκης ήταν εκεί και για το 62-57 (33’50’’), αλλά η μικτή ομάδα Νότου έδωσε και πάλι διψήφια τιμή στη διαφορά με τον Νικολαϊδη να γράφει το 68-57 (35’45’’) και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το τελικό 73-59.

Διαιτητές: Τσώνος, Στρέμπας, Λαζόγκα

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-26, 58-50, 73-59

Rising Stars South (Μάγειρας): Σφακιανάκης 10, Μπότσης 4, Νικολαϊδης 13 (2), Χαντζής 6, Γκόλαντας 4, Μπαλόπουλος 2, Σιώτας 8 (2), Κακαρούχας 4, Ιωαννίδης 2, Ανδρουλιδάκης 10 (2), Μαργκολίν 4, Παπαζώτος 6

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Πιάρας, Μπέμπελος 4, Ντίπτσης 6, Πολίτης 3 (1), Λιοσάτος, Πασχάλης, Παγώνης 9 (1), Κολοβός 2, Καμπερίδης 11 (1), Παλληκαράς 4, Αλεξάκης 20 (3)