Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμηθέας – Γκραν Κανάρια 93-82 (vid)

Προμηθέας – Γκραν Κανάρια 93-82 (vid)

Προμηθέας

Τρένο ο Προμηθέας στο Euro Cup

Το 2/2 έκανε απόψε ο Προμηθέας, που νίκησε με 93-82 τη Γκραν Κανάρια, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Euro Cup. Η ομάδα της Πάτρας είχε σε εκπληκτική ημέρα τον Γιανγκ, ο οποίος σταμάτησε στους 34 πόντους (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/9 βολές), 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ και μαζί με τον Νίκο Γκίκα (15 π. 4/4 τρίποντα), οδήγησαν τον Προμηθέα στη νίκη.

Για την Γκραν Κανάρια ο Νίκολας Μπρουσίνο σημείωσε συνολικά 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν αυτός που έκανε τη ζημιά στον Προμηθέα, ο οποίος πήγε στο ημίχρονο με το -7 (39-46).

Ο Τζο Γιανγκ φάνηκε πως δεν ήταν καθόλου χαρούμενος με αυτό το σκορ και στην επανάληψη μπήκε στο ματς αποφασισμένος να αλλάξει εικόνα η ομάδα του. Σημείωσε 16 πόντους και έδωσε το σύνθημα της νίκης.

Ο Προμηθέας βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 11 πόντους λίγο μετά το ημίχρονο, αλλά όλα άλλαξαν στην τέταρτη περίοδο. Εκεί η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε επιμέρους 27-12 και υποχρέωσε τον Γιάκα Λάκοβιτς και τους παίκτες του να φύγουν από το «Τόφαλος», ηττημένοι.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82.