Κεντρική Διεθνή Fiba Europe Cup Οπάβα – Κεραυνός 77-89

Οπάβα – Κεραυνός 77-89

Κεραυνός

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στο Eurocup ο Κεραυνός, του Μιχάλη Κακιούζη. Η ομάδα της Κύπρου επικράτησε στην Τσεχία, της Οπάβα με 77-89 για το Group D, της διοργάνωσης της ΦΙΜΠΑ

Η Οπάβα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 21-14, και παρά το γεγονός πως ο Κεραυνός μείωνε το σκορ, κυρίως με κάποια ξεσπάσματα, οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο έως και την τρίτη περίοδο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο όμως είχε έναν πρωταγωνιστή και αυτός ήταν ο Κεραυνός. Σημείωσε συνολικά 31 πόντους, δέχθηκε μόλις 17 και η νίκη ήταν πλέον γεγονός.

Για τον Κεραυνό ο Ουσμάν Κρουμπάλι έκανε double-double με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ. Ο Μπερνς είχε 27 πόντους και 8 ασίστ, ο Άμπελ 25 και ο Νίκος Στυλιανού 6 πόντους με 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Επόμενο αντίπαλος, εντός έδρας στο κλειστό «Κώστας Παπαέλληνας» είναι η Λεβίτσε από τη Σλοβακία, σε μία εβδομάδα από σήμερα (19/10).

Δείτε εδώ το στατιστικό

Περισσότερα σε Fiba Europe Cup

Παγκόσμιο Κύπελλο: Μετράει αντίστροφα η FIBA (vid)

Η αντίστροφη μέτρηση για το Παγκόσμιο Κύπελλο έχει ξεκινήσει! Με σκακιστή τον Λούκα Ντόντσ…