Κεντρική Β' Εθνική ΑΟΚ Χανιά: Ανακοίνωση για τη διαιτησία στο ματς με τον ΟΦΗ (pic)

ΑΟΚ Χανιά: Ανακοίνωση για τη διαιτησία στο ματς με τον ΟΦΗ (pic)

Giannis Stampoulis Ofi

Παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ εξέδωσε ο ΑΟΚ Χανίων. Στην ανακοίνωση της η κρητική ομάδα στέκεται σε τρεις συγκεκριμένες φάσεις, η μία εκ των οποίων οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, όπου ο ΟΦΗ τελικά πήρε τη νίκη με 82-77.

Η ανακοίνωση του ΑΟΚ Χανίων:

«Η διοίκηση του ΑΟΚ Χανιά βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να στηλιτεύσει τη διαιτησία του πρόσφατου (9/10/22) αγώνα με τον ΟΦΗ.

Δεν ήταν ένα ή δυο ενδεχομένως λάθος σφυρίγματα αλλά δυστυχώς διαδοχικές αποφάσεις οι οποίες καθόρισαν την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Συγκεκριμένα 15″ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, θεατρινίστικη βουτιά μετατράπηκε σε φάουλ 2 βολών και αποβολή του καλύτερου μας παίκτη και μάλιστα από τον διαιτητή που δεν είναι αρμόδιος για τον έλεγχο της περιοχής. Στην παράταση όπου οδηγήθηκε η ομάδα μας με το “έτσι θέλω”, σφυρίγματα, όπως π.χ. το καλάθι και φάουλ που μετατράπηκε σε επιθετικό φάουλ κλπ, της στέρησαν τη διεκδίκηση της νίκης επί ίσοις όροις.

Όσοι παρακολουθούν ή έχουν παίξει έστω και λίγο μπάσκετ αλλά πολύ περισσότερο οι αρμόδιοι μπορούν εύκολα να βγάλουν συμπεράσματα (και αποφάσεις), τα βίντεο είναι στη διάθεσή τους.

Ο σεβασμός στην προσπάθεια και τον ιδρώτα των αθλητών και προπονητών που είναι πάντα το αιτούμενο, στο συγκεκριμένο παιχνίδι πήγε περίπατο.

ΥΓ. 1: Είναι η πρώτη ανακοίνωση για τη διαιτησία στην ιστορία της ομάδας μας.

ΥΓ. 2: Συγχαρητήρια στον κ. Παναγιώτη Λεβεντάκο του συνδέσμου Αττικής για τη διαιτησία του.