Η Πολωνία ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά AEGEAN Ακρόπολις σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της, με 87-76 στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Γεωργία που υπέστη την τρίτη ήττα της.
![AEGEAN Ακρόπολις - Γεωργία-Πολωνία 76-87: Με Μίχαλ Μίχαλακ πήρε τη νίκη 2 5 3](https://www.basket.gr/wp-content/uploads/2022/08/5-3.jpg)
![AEGEAN Ακρόπολις - Γεωργία-Πολωνία 76-87: Με Μίχαλ Μίχαλακ πήρε τη νίκη 3 6 4](https://www.basket.gr/wp-content/uploads/2022/08/6-4.jpg)
![AEGEAN Ακρόπολις - Γεωργία-Πολωνία 76-87: Με Μίχαλ Μίχαλακ πήρε τη νίκη 4 7 3](https://www.basket.gr/wp-content/uploads/2022/08/7-3.jpg)
Η εξαιρετική εκκίνηση του Σενγκέλια στο ματς, με 11 πόντους δεν αρκούσε στη Γεωργία για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά μεγαλύτερη του ενός πόντου (23-22), παρότι προηγήθηκε και με επτά (20-13). Με όπλο την ευστοχία στα τρίποντα (7/14), η Πολωνία πέρασε μπροστά, 28-32, με πρωταγωνιστές τους Μίχαλακ και Σελ στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο το καλάθι του Μαμουκελασβίλι στην εκπνοή του ημιχρόνου έστειλε τη Γεωργία στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή, 41-40.
Τα διαδοχικά τρίποντα από Μίχαλακ και Μπαλτσερόφσκι οδήγησαν τους Πολωνούς σε ένα διάστημα απόλυτης κυριαρχίας στο +16 (46-62). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν κατέθεσε τα όπλα και στις αρχές της τέταρτης περιόδου πλησίασε στους τέσσερις, 64-68, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο το σύνολο του Ιγκόρ Μίλιτσιτς, που αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά (73-85) και έφτασε στη νίκη.
Δεκάλεπτα: 23-22, 41-40, 59-67, 76-87
Δείτε ΕΔΩ την στατιστική του αγώνα
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μηλαπίδης, Ζιώγας
![AEGEAN Ακρόπολις - Γεωργία-Πολωνία 76-87: Με Μίχαλ Μίχαλακ πήρε τη νίκη 5 2 8](https://www.basket.gr/wp-content/uploads/2022/08/2-8.jpg)
![AEGEAN Ακρόπολις - Γεωργία-Πολωνία 76-87: Με Μίχαλ Μίχαλακ πήρε τη νίκη 6 4 5](https://www.basket.gr/wp-content/uploads/2022/08/4-5.jpg)
![AEGEAN Ακρόπολις - Γεωργία-Πολωνία 76-87: Με Μίχαλ Μίχαλακ πήρε τη νίκη 7 3 7](https://www.basket.gr/wp-content/uploads/2022/08/3-7.jpg)