Κεντρική NBA Η Βοστώνη έφραξε το δρόμο του Γιάννη για το «back-to-back

Η Βοστώνη έφραξε το δρόμο του Γιάννη για το «back-to-back

D7ED8950 38D5 4EB5 AF37 61827A8B4896 jpeg

Οι Μπακς δεν κατάφεραν να αποδράσουν από το TD Garden, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, να μην καταφέρνει να φτάσει στους τελικούς της Περιφέρειας

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δυστυχώς δε τα κατάφερε να προχωρήσει και άλλο φέτος στο NBA. Παρά το γεγονός ότι «ακούμπησε» το triple-double (25 πόντου, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ), οι συμπαίκτες του παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Έτσι, οι Σέλτικς κέρδισαν με το «ευρύ» σκορ 109-81 τους Μπακς, στο έβδομο παιχνίδι των ημιτελικών της Ανατολής.

Μόνοι συμπαραστάτες του Γιάννη οι Χόλιντεϊ (21π, 8 ασίστ) και Λόπες (15π. 10 ριμπάουντ), ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκραντ Ουίλιαμς (27 π. Με 7/18 τρίποντα), Τέιτουμ (23π, 8 ασίστ) και Μπράουν (19π, 8 ριμπάουντ).

Το ματς

Οι Μπακς στην αρχή του παιχνιδιού ήταν συνεπής στα αμυντικά τους καθήκοντα, ενώ ο Γιάννης είχε την αναμενόμενη εμφάνιση. Τα «ελάφια» προηγήθηκαν 10-3 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (14-24) με τον Greak Freak να έχει 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και έξι ασίστ στη πρώτη περίοδο! Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Μπακς μπροστά με 20-26

Οι «κέλτες» ήταν πιο εύστοχοι στο δεύτερο μέρος. Με σερί 14-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά την έναρξη (32-30 στο 16′). Μέχρι το την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ. Ο Γιάννης συμπλήρωσε το double-double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ οι Σέλτικς έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο με επί μέρους σκορ 28-17, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 48-43 και έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τέιτουμ (17π.).

Φουριόζοι οι Σέλτικς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου

«Οn fire» μπήκαν οι Σέλτικς στη τρίτη περίοδο. Με 11 πόντους σε 2 λεπτά, δημιούργησαν την, έως τότε, μέγιστη διαφορά τους στην αναμέτρηση (59-47). Οι Μπακς έδειχναν αποσυντονισμένοι και δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις στην επίθεση, με τον Γκραντ Ουίλιαμς να σκοράρει για τρεις, να «γράφει» το 68-55 στο 32’ και να φτάνει τους 17 προσωπικούς πόντους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γουάιτ και με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 79-64.

Ο τρομερός στο ματς Γκραντ Ουίλιαμς συνέχισε να «πυροβολεί» από το τρίποντο και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (έφτασε τους 27 πόντους με 7/13 τρίποντα), ενώ οι Σέλτικς εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +19 (87-68), με 9:35 να απομένουν για το φινάλε. Οι Μπακς δεν μπόρεσαν ποτέ να επανέλθουν και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με άνεση την υπέρ τους διαφορά, με το τελικό 109-81 να αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό τα όσα είδαμε στο παρκέ του TD Garden.

Έτσι, οι Κέλτες θα είναι εκείνοι που θα αντιμετωπίσουν τους Μαϊάμι Χιτ, με το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα Τετάρτης (18/5, 03:30).

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-43, 79-64, 109-81

Κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας οι Τίμπεργουλβς

Carrier – high του Μακντάνιελς στη νίκη των Τίμπεργουλβς Πολλοί θα περίμεναν οι Τίμπ…