Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζάλγκιρις Κάουνας – Βιλερμπάν 68-72: «Με Οκόμπο στο τιμόνι πήρε το ντέρμπι»

Ζάλγκιρις Κάουνας – Βιλερμπάν 68-72: «Με Οκόμπο στο τιμόνι πήρε το ντέρμπι»

wembany e1648065362125

Η Ζάλγκιρις Κάουνας υποδέχτηκε την Βιλερμπάν για την 31η αγωνιστική της EuroLeague. Η ομάδα τουΤ. Τζ. Πάρκερ πήρε το ντέρμπι στην Zalgirio Arena με σκορ 68 – 72.

Η εικόνα του Αγώνα:

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ως τα μισά του 1ου δεκαλέπτου ήταν κυρίαρχη (9 – 3). Στην πορεία η Βιλερμπάν άρχισε να μειώνει (11 – 9). Οι Λιθουανοί έκλεισαν την 1η περίοδο με 17 – 15.

Στη 2η περίοδο  η ομάδα του Τ. Τζ. Πάρκερ μπήκε με διαφορετική ενέργεια (20 – 18). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι (26 – 26). Η Βιλερμπάν κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με +1 (32 – 33).

Άκρως θεαματική ήταν και η 3η περίοδος, θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν μια αντιγραφή της 2ης (34 – 35).  Η Βιλερμπάν με τον Ελί-Φρανκ Οκομπό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με +6 (40 – 46). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν, αλλά ο Τζέιμς Γκιστ έδωσε την απάντηση του και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 47 – 49.

Τελική ευθεία.. Και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ θέλοντας την νίκη (53 – 53). Η αναμέτρηση πήγαινε πόντο – πόντο ως το 7′ (60 – 60). Η Βιλερμπάν με το εύστοχο 2ποντο του Βικτόρ Ουεμπανιαμά κατάφερε να ξεφύγει με +5 (60 – 65). Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που επικράτησαν στο τέλος με σκορ 68- 72.

Τα δεκάλεπτα: 17 – 15, 32 – 33, 47 – 49, 68 – 72