Κεντρική Basket League Απόλλων Πάτρας – Λαύριο 72-62: « Στον δρόμο για την παραμονή »

Απόλλων Πάτρας – Λαύριο 72-62: « Στον δρόμο για την παραμονή »

AEF3303F 731E 4203 8B21 A416B5261EE6

Ο Απόλλων Πάτρας υποδέχτηκε το Λαύριο για το εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.  Οι Πατρινοί επικράτησαν με 72-62 του Λαυρίου, κάνοντας μεγάλο βήμα για την παραμονή τους .

Ο Αγώνας

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει φωτιά στο ξεκίνημα του αγώνα και με σερί 10-0 στο ματς ανάγκασαν τον πάγκο του Λαυρίου να καλέσει τάιμ άουτ.  Το Λαύριο δεν μπορούσε να ξεφύγει (20 – 12). Η ομάδα της Πάτρας έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 25- 12.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά… Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε φτάσει τη διαφορά στους +20 (39 – 19). Ο Απόλλων έκλεισε το ημίχρονο με 41 – 23.

Αναλυτικά τα στατιστικά του Α’ μέρους:

Απόλλωνας Πάτρας: Μπόγρης 6, Τσαλμπούρης, Ζούμπος 3 (1), Σίμονς 13 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2, Τσιακμάς 5 (1), Διαμαντάκος 3 (1), Δίπλαρος 3 (1), ΜακΛάχλιν, ΜακΛίν 4 (1), Ντέιβις 2

Λαυριο: Βον 8 (4/6 δίποντα), Σάβατζ 3 (1), Μουράτος, Γουίλιαμς 6 (2), Κακλαμανάκης 2, Νικολαΐδης 2, Αμίνου, Πιλάβιος, Περσίδης, Γερομιχαλός 2

Και στην 3η περίοδο ο Απόλλων συνέχισε να κρατάει τα ηνία του σκορ (50-35). Η διαφορά έφτασε ως και τους +22 (64-42). Η γηπεδούχοι έκλεισαν και το 3ο δεκάλεπτο με 64-45.

Τελική ευθεία… Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άρχισε να μειώνει (66 -50).Η διαφορά έφτασε ως και τους +10 (72-62).Ο Απόλλων πήρε τη νίκη με σκορ 72-62.

Τα δεκάλεπτα: 25-12 , 41-23, 64-45, 72-62.

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…